Raninec odtajnil dokumenty, které mají dokazovat nekalé praktiky v politice

Praha - Juraj Raninec odtajnil dokumenty, které mají dokazovat shromažďování kompromitujících materiálů na politiky. Týkají se poslance ODS Libora Ježka. Pocházejí ze sněmovního mandátového a imunitního výboru, který Ježka v roce 2000 zbavil imunity kvůli vážné dopravní nehodě. Raninec dnes materiály předal předsedovi mandátového výboru Miloslavu Kalovi (ČSSD).

Složka obsahuje mimo jiné policejní protokol, fotodokumentaci, zprávu ošetřujícího lékaře a lékařskou zprávu. Na stole mu ji prý nechal exposlanec ODS Jan Morava s ručně psaným vzkazem: „Juraji, tady máš nějaké čtení na dny volna. Myslím, že je to ten váš Ježek“.  

Vzkaz Jana Moravy:


„Juraji, tady máš nějaké čtení na dny volna.“  

Raninec už dříve uvedl, že může policii nebo sněmovní vyšetřovací komisi předložit písemnosti prokazující, že bývalý poslanec ODS Jan Morava shromažďoval kompromitující materiály na jiné politiky. Raninec je měl od Moravy získat už v roce 2006, oba měli společnou kancelář. V té samé kanceláři ale v letech 1996-2002 seděl poslanec Tomáš Teplík a Jan Morava tvrdí, že materiály pocházejí od něj. Navíc si je prý Raninec sám vyžádal.

Libor Ježek nechápe, jakým způsobem by ho materiály týkající se dopravní nehody mohly kompromitovat: „Já tomu v podstatě nerozumím, protože na tom materiálu nemůže být nic kompromitujícího. Byl to materiál, který byl čten u soudu, takže z logického hlediska to nemá žádný efekt. Jak můžu někoho kompromitovat něčím, co je veřejné?“

Jan Morava se podle nedávno odvysílané reportáže snažil sbírat kompromitující materiály na své spolustraníky a další politiky. V reportáži padla zmínka i o tom, že citlivé a zneužitelné údaje by mohly unikat i z bezpečnostních služeb.

Kvůli aféře Morava se sejde grémium ODS 

Situací v ODS se chce do konce týdne zabývat i grémium strany, termín schůzky se bude odvíjet od pracovního programu premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka, který je dnes ve Španělsku. Užší vedení ODS se bude připravovat na pondělní zasedání výkonné rady, kde se chtějí regionální politici ODS dozvědět víc o kauze sbírání kompromitujících materiálů na politiky. Kvůli aféře už opustil sněmovní lavice poslanec ODS Jan Morava, jeho stranický kolega Vlastimil Tlustý ale odejít z řad poslanců i ODS odmítá.

Ve straně se začínají ozývat hlasy po změně stanov

O dalším osudu Tlustého bude v pondělí rozhodovat místní sněm občanských demokratů v Rakovníku, který ho jako jediný může ze strany vyloučit. V ODS už se proto začínají ozývat hlasy po změně stanov. Původně měl sněm zasedat už dnes, Tlustý ale z pracovních důvodů termín změnil. Zasedání se ale kryje s jednáním výkonné rady. V pondělí navíc jedná vláda a bezpečnostní rada státu. Podle některých členů ODS už nejde o náhodu. „Mám pocit, že Tlustý ve své válce proti ODS už použije každou špinavost,“ řekl ČT předseda poslaneckého klubu Petr Tluchoř. Tlustý se ale brání, o termínu jednání výkonné rady podle svých slov nevěděl: „Nejsem na ni zván.“ 

Vlastimil Tlustý na oblastní radě v Rakovníku
Zdroj: ČTK
Autor: Jan Hrouda