Kandidátka na ústeckou hejtmanku i přes anonymní hrozbu uspěla

Ústí nad Labem - Hejtmankou Ústeckého kraje zastupitelé zvolili místopředsedkyni ČSSD Janu Vaňhovou. Proti ní kandidoval lídr kandidátky sociálních demokratů Jaroslav Foldyna. Vaňhová dostala 40 hlasů, proti hlasovalo pět zastupitelů a tři se zdrželi. Její protikandidát dostal 12 hlasů, proti němu se vyslovilo devět a zdrželo se 27 zastupitelů.

Náměstky zastupitelé zvolili sociální demokraty Pavla Koudu a Arna Fišeru. V jedenáctičlenné radě kraje zasednou ještě další čtyři členové ČSSD, tři členové ODS včetně bývalého hejtmana Jiřího Šulce a Mirko Bernas. Na tomto rozložení se zástupci ČSSD s ODS a Bernas předem dohodli. Komunisté se neúspěšně pokusili do rady prosadit dva kandidáty a hnutí Severočeši.cz jednoho. 

Vaňhovou nominoval klub zastupitelů a krajský výkonný výbor. Lídrem ČSSD byl přitom Jaroslav Foldyna, který při volbách získal téměř dvakrát tolik preferenčních hlasů než Vaňhová, která kandidovala z druhého místa. „S přijmutím kandidatury jsem váhala, ale nakonec to bylo rozhodnutí celku. Nebyla jsem pro to, aby se hejtmanem stal Jaroslav Foldyna, protože jej velmi dobře znám a rozhodovali jsme o hejtmanovi, který zklidní situaci v celém Ústeckém kraji,“ řekla Vaňhová.

Jednání zastupitelstva včera na několik desítek minut přerušil anonym, který do budovy krajského úřadu nahlásil bombu. Místnost prohledali policisté se psem. Výbušninu nenašli, a tak pustili veřejnost zpět.

Foldynu těsně po volbách ČSSD nenominovala do vyjednávacího týmu, ve kterém nakonec působil jako poradce. V uplynulých dnech vystupoval proti takzvané smlouvě o spolupráci, kterou ČSSD dojednala s ODS a odpadlíkem z hnutí Severočeši.cz Mirko Bernasem. Strany ji podepsaly dnes dopoledne. Foldyna preferoval buď menšinovou vládu ČSSD případně jasnou koalici s ODS nebo KSČM.

Jaroslav Foldyna se nedostal ani do krajské rady. „Krajská rada se skládala z jednotlivých zástupců okresů a hlasovalo se o nich i v klubu. Pro Jaroslava Foldynu se hledala jeho priorita, vycházeli jsme z jeho schopností a zkušeností, které se osvědčili při jeho výjezdech do bývalých jugoslávských zemích. Foldyna proto dostal zahraniční výbor,“ doplnila Vaňhová. 

Volby do zastupitelstva Ústeckého kraje v říjnu vyhrála ČSSD s 22 křesly. Do pětapadesátičlenného zastupitelstva se jako druhá dostala ODS s 13 mandáty. Následovala KSČM s 12 mandáty a hnutí Severočeši.cz s osmi místy.

Jana Vaňhová

Místopředsedkyně ČSSD do nynějška zastávala funkci náměstkyně primátorky Chomutova Ivany Řápkové (ODS). Do krajského zastupitelstva byla zvolena jako dvojka sociálnědemokratické kandidátky a získala druhý největší počet preferenčních hlasů. V osmdesátých letech byla členkou KSČ, v ČSSD je od roku 1996. Do nejužšího vedení strany se poprvé dostala na sjezdu v březnu 2005, kdy byla zvolena místopředsedkyní ČSSD. Funkci obhájila i o dva roky později. Kromě toho je místopředsedkyní ústecké krajské organizace a předsedkyní okresního výboru sociálních demokratů v Chomutově.