Pöttering: Úspěch českého předsednictví závisí na Lisabonské smlouvě

Praha - Úspěch českého předsednictví bude velice záviset na tom, jak se České republice podaří ratifikovat Lisabonskou smlouvu, řekl dnes v Praze předseda Evropského parlamentu (EP) Hans-Gert Pöttering. Po dnešním večerním jednání s českou vládou uvedl, že ratifikaci dokumentu očekává počátkem českého předsednictví, které začne v lednu. Předsedání znamená, že Češi budou řídit chod EU. Pöttering zdůraznil, že premiér Mirek Topolánek se pod Lisabonskou smlouvu, která reformuje chod rozšířené EU, podepsal. Tím se podle něj zavázal k jejímu prosazení. Dodal, že dodržet slovo je důležité. Předseda Evropského parlamentu dále uvedl, že úspěchu českého předsednictví lze dosáhnout jen tehdy, pokud budou členské státy EU ochotny ke kompromisům a k vzájemnému přibližování.

Topolánek po setkání prohlásil, že si za určitých okolností dokáže představit, že proces ratifikace bude příští rok uzavřen v celé sedmadvacítce. Já si myslím, že to je pravděpodobné, uvedl předseda vlády. O vývoji ohledně smlouvy v ČR prý Pötteringa detailně informoval. Vedle Česka dosud z celé EU smlouvu nepřijalo už jen Irsko, jehož občané tento dokument odmítli v referendu. Dublin nyní hledá cestu, jak i přesto docílit ratifikace.

V Praze mají Lisabon schvalovat zákonodárci, sněmovna má dokument na programu příští úterý. Není ale jasné, kdy o něm bude hlasovat. Se smlouvu v Česku nesouhlasí prezident Václav Klaus. Také regionální sněm pražské ODS přijal dnes večer usnesení, v němž zavazuje v Praze zvolené poslance a senátory občanských demokratů, aby v parlamentu zabránili přijetí této smlouvy.

„Úspěch českého předsednictví, který si všichni přejeme, bude velice závislý na tom, jak se zde v Praze podaří ratifikovat Lisabonskou smlouvu. A Evropský parlament očekává, že již brzy bude Lisabonská smlouva ratifikována. Neboť předsednická země má zodpovědnost za celou Evropu,“ zdůraznil šéf EP.

Schůzka byla velmi otevřená a místy bouřlivá

Dvoudenní setkání členů vlády s Konferencí předsedů Evropského parlamentu, které dnes začalo na pražském Žofíně, je první z významných schůzek v rámci českého předsednictví. Topolánek uvedl, že schůzka byla velmi otevřená a místy bouřlivá.

Do české metropole vedle Pötteringa přijeli šéfové parlamentních politických skupin. Premiér uvedl, že bude české veřejnosti muset vysvětlit, že nebude vystupovat jako Mirek Topolánek, nebo předseda ODS, nebo předseda vlády, ale že bude vystupovat jako šéf Evropské rady. To je zcela odlišná pozice, zdůraznil s tím, že blížící se předsednictví nepokládá za snadný úkol.

Česko uspořádá summit EU a východních sousedů

Pöttering řekl, že za předsedajícího rady považuje Topolánka, nikoli Klause. Hlava státu v srpnu uvedla, že na předsedání se bude také podílet stejně jako parlament. V Lidových novinách se objevily informace, že Klaus by mohl vést summit EU a Kanady a že by mohl vystoupit na počátku ledna v parlamentu s projevem spolu s Topolánkem.

Premiér dnes dále sdělil, že Česko jako předsedající země uspořádá summit EU a východních sousedů.