Javier Solana: Češi předsednictví zvládnou

Praha - České předsednictví Evropské unii bude velkým úspěchem, prorokoval dnes po setkání s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem Javier Solana, vysoký představitel pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku EU. Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance mimo jiné připomněl význam, který EU přikládá organizaci schůzky lídrů sedmadvacítky s novým americkým prezidentem Barackem Obamou.

„Není pochyby o tom, že Evropská unie je významným hráčem na mezinárodní scéně,“ poznamenal Solana na tiskové konferenci po jednání se Schwarzenbergem. Fakt, že ČR bude v prvním pololetí předsedat Radě EU, znamená, že země bude unii zastupovat navenek při jednáních se třetími zeměmi a mezinárodními organizacemi. Lidé ze Solanova okolí prozradili, že „ministr zahraničí EU“ bude právě z tohoto důvodu v České republice v příštích šesti měsících pobývat poměrně často.

Solana připomněl, že Evropa se zabývá situací v celé řadě míst, od svých východních hranic po Afriku. České předsednictví si podle něj navíc bude muset poradit s nynější ekonomickou krizí, naladit dobré vztahy s novým šéfem americké administrativy Obamou a také přispět ke klidu na Balkáně. ČR má několik stovek vojáků v mírových jednotkách KFOR v Kosovu.

Představitel EU se na tiskové konferenci diplomaticky vyhnul hodnocení názorů českého prezidenta Václava Klause, se kterým se dnes také setkává.