Zlomový kongres ODStartoval

Praha - Nejsilnější vládní strana včera zahájila svůj 19. kongres. Občanští demokraté na něm zvolí nejen svého lídra, ale také směr, kterým se chtějí ubírat. Kandidaturu pražského primátora Pavla Béma na předsedu strany podpořila jen pražská stranická organizace. Přitom předseda ČSSD Jiří Paroubek připustil, že by menšinovou vládu ODS, kterou Pavel Bém prosazuje, za určitých okolností podpořil.   

Kongres ODS bude volit celé stranické vedení. Vedle ostře sledované volby předsedy jsou ve hře také místopředsednické posty. Mirek Topolánek ve svém úvodním projevu zdůraznil, že strana se musí vnitřně sjednotit. Právě novému vedení přisoudil klíčovou roli při vyvedení ODS ze současné krize. Hned v úvodu se dnes Topolánek vymezil vůči Klausovi, jenž dříve naznačil, že uvažuje o zpřetrhání vazeb s ODS a že podporu chce dát nové euroskeptické straně. Na kongresu padl návrh, aby část kongresu probíhala bez přítomnosti médií, ale nakonec budou moci diváci ČT24 sledovat celý průběh.

V úvodu kongresu probíhalo hlasování o změně stanov, přítomní byli proti

V diskusi o změně stanov padlo na vysočanském kongresu ODS pět návrhů, z nichž nejvýznamnější je zkrácení funkčního období předsedy ze dvou na jeden rok. Poslanec Marek Benda navrhl, aby stanovy umožnily vyloučit ze stranických řad člena, který se výrazně provinil proti stranickým usnesením. ODS by se tak mohla zbavit dlouhodobého rebela Vlastimila Tlustého.

Mezi dalšími návrhy změn stanov, které zazněly z pléna, bylo i znovuzřízení funkce výkonného místopředsedy strany či přímá volba stranického vedení. Kongres má rozhodnout také o tom, kdy noví členové strany dostanou právo hlasovat a účastnit se sněmů.  

Podle návrhu předloženého výkonnou radou by zákonodárci a europoslanci měli nadále delegátská práva na kongresech pouze v případě, že by je nominoval některý oblastní sněm. V současnosti by se přitom změna týkala asi 120 občanských demokratů, tedy čtvrtiny delegátů kongresu. Všechny předložené návrhy zatím kongres odmítl. Právě hlasování o stanovách ukončilo první den sjezdu zhruba po 21:30.

Zítra by měl se svým politicky zásadním projevem vystoupit také prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus. Sobotní program dále vyplní projevy vedení strany, hostů a místopředsedů včetně Pavla Béma.

Vysílací speciál z druhého dne kongresu ODS začíná na programu ČT24 v 8:30.

Vlastimil Tlustý
Vlastimil Tlustý