Přijetí rozpočtu: Paroubek mluví o vylhaných číslech. Podle Kalouska jsou to plky

Praha - Vládě se dnes podařilo přes odpor opozice i kritiku z vlastních řad prosadit již třetí státní rozpočet v tomto funkčním období. Ministři dnešní výsledek chválili. Šéf resortu financí Miroslav Kalousek sněmovně za schválení rozpočtu poděkoval. Opozice naopak tvrdí, že rozpočet je špatný. "Je to velmi pozitivní zpráva," řekl vicepremiér a předseda zelených Martin Bursík. Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek naopak hovoří o vylhaných číslech a virtuální realitě v řádech desítek miliard korun.

Hlavním argumentem nejen opozice, ale i rebelujících poslanců ODS bylo to, že návrh vychází z odhadu růstu ekonomiky o 4,8 procenta. Tento údaj však vzhledem k současné krizi na finančních trzích už žádné prognózy nepotvrzují a všechny odhady počítají s číslem nižším.

Kalousek připustil, že nedokáže odhadnout, zda se vlivem ekonomické situace podaří naplnit příjmy, s nimiž návrh počítá. „Pokud se to nepodaří ve výši nějakých deseti až 15 miliard, jsem schopen to kompenzovat úsporami provozních prostředků nebo odkladem nějaké části vládní spotřeby,“ uvedl. „Pokud by byl ten propad větší, tak to samozřejmě bude na úkor většího deficitu,“ dodal. Opakovaně zdůraznil, že nikdo není schopen v současné době předpovědět, jak se bude ekonomika vyvíjet.

Argumenty opozice, že skutečný schodek tohoto návrhu rozpočtu bude až 60 miliard korun, Kalousek označil za „plky“, které nejsou ničím podložené. Na základě posledních indikátorů odhadl, že růst české ekonomiky by se příští rok mohl pohybovat mezi 2,5 až 3,2 procenta.

Opozice: Rozpočet je špatný 

Vláda podle Paroubka nechtěla před Vánoci mluvit otevřeně, protože má v úmyslu vše spojit až s dopady krize. Obává se, že vláda bude škrtat třeba i ve výdajích na důchody. Stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka naopak přivítal, že sněmovna schválila pozměňující návrh ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase na navýšení platů ve veřejném sektoru o 2,7 miliardy korun.

Nad podporou rozpočtu váhali kvůli stejným argumentům jako opozice i poslanci ODS Juraj Raninec a Jan Schwippel. Ti klub své strany opustili a patří do skupiny nezařazených poslanců. Přesto stejně jako všichni ostatní nezařazení zvedli pro rozpočet ruku.