Armáda se zbaví vojáka, je spojen s neonacisty

Pardubice - Kvůli neonacistickým aktivitám se chce armáda v březnu zbavit profesionálního vojáka Martina Hracha, který je známý jako vůdčí postava gangu fotbalových chuligánů z Mostecka Radical Boys. Hrach navíc čelí podezření z toho, že při listopadovém střetu radikálů s policisty v Janově vyzradil extremistům informace o strategii policejního zásahu. Informaci přinesl server tyden.cz.

Člen 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu v Pardubicích byl v hledáčku vojenských specialistů už letos v květnu, kdy armáda „čistila“ své jednotky od sympatizantů pravicových extremistických hnutí. Nakonec však z podezření vyvázl, i když podle serveru existovaly záznamy prokazující jeho účast na vzpomínkové akci na nacistického zločince Rudolfa Hesse či v loňské bitce příznivců Národního odporu s policejními těžkooděnci. Vojenské rozvědce se nepodařilo dokázat, že spáchal trestný čin nebo že jednal protiprávně. „Z toho důvodu proti němu nebyly zahájeny úkony trestného řízení a šetření bylo ukončeno,“ uvedl Jan Šulc z Kanceláře náčelníka generálního štábu.

Na popud ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL), která slíbila, že Hrach opustí řady české armády, byl však vydán rozkaz, aby s ním nebyla prodloužena smlouva. „Na jmenovaného byl vydán personální rozkaz na zánik služebního poměru uplynutím stanovené doby. Hrach odejde z armády v březnu 2009,“ dodal Šulc.

Jako vůdčí postava gangu fotbalových chuligánů z Mostecka Radical Boys se Hrach podílel na většině akcí, které v poslední době pořádala krajně pravicová hnutí. Při listopadovém střetu extremistů s policií údajně neonacistům vyzradil plán policejního zásahu. „Několik dní před akcí vykládal svým kamarádům, že má exkluzivní informace ohledně příprav a taktiky policie od členů pořádkových oddílů z okresních jednotek,“ cituje server noviny Antifašistická akce. Podle nich je potvrzením Hrachova angažmá i to, že byl schopen s předstihem několika dní na diskusním fóru hooligans vcelku přesně popsat strukturu budoucí policejní akce. Radikály mohl zprávami o policejní taktice zásobovat i v průběhu střetu.

Zástupci severočeské policie to považují za nepravděpodobné. „Únik informací mohl nastat jedině z vnitřní internetové sítě policie, kde se povinně zveřejňují rozkazy, jak bude veden zásah. Měli jsme takové náznaky, že tyto údaje bude chtít kdosi zneužít,“ připustila policejní mluvčí Jarmila Hrubešová s tím, že zveřejněné informace nejsou zásadního charakteru. Mluví se v nich o počtech nasazených policistů či techniky. Struktura zásahu se dotváří až na místě, uvedla mluvčí.

V severočeském Litvínově se střetli policisté s radikály, vzduchem létaly zápalné lahve a dělobuchy
V severočeském Litvínově se střetli policisté s radikály, vzduchem létaly zápalné lahve a dělobuchy