Sněmovna zrušila poplatky, Senát asi návrh zamítne

Praha - Sněmovna dnes hlasy levice schválila zrušení poplatků ve zdravotnictví. Očekává se, že její rozhodnutí zvrátí Senát, kde má převahu vládní koalice. Pak by měla následovat další jednání mezi opozicí a koalicí ve sněmovně a definitivní rozhodnutí parlamentu. Pro zrušení byli všichni poslanci ČSSD, KSČM a Evžen Snítilý. Proti návrhu se postavilo 75 poslanců ODS, 12 lidovců, 3 zelení a 2 nezařazení. Zdržel se lidovec Ludvík Hovorka a za zelené Přemysl Rabas, Olga Zubová a Věra Jakubková. Ze sálu navíc odešli rebelové z ODS Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel, Juraj Raninec a kvůli zdravotním problémům poslanci ODS Jan Klas a Libor Ježek, ty opozice odmítla vypárovat.

Premiér Mirek Topolánek novinářům řekl, že vláda připraví nové návrhy pro jednání Senátu tak, aby norma byla přijatelná pro koalici. „Jsem přesvědčen, že se sem nad rozumnou verzí, nad rozumným kompromisem ze Senátu ještě vrátíme,“ uvedl šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

Šéf lidoveckého poslaneckého klubu Pavel Severa navrhoval projednávání zákona o rušení poplatků přerušit do 25. ledna. Koalice a opozice by podle něj měly dost času na nalezení shody na kompromisním řešení a vyhnuly by se „silovému prohlasování“.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek uvedl, že zrušení poplatků by znamenalo výpadek několika miliard korun. Jen letos do zdravotnictví přinesly kolem pěti miliard a přispěly i k úsporám výdajů pojišťoven například za levné léky, uvedl ministr. Dodal, že peníze se přesměrovaly do nákladné léčby vážných chorob.

Pokud by zákon o zrušení poplatků schválil i Senát a podepsal prezident, lidé by v příštím roce přestali platit za návštěvu u lékaře a položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a 90 korun za pohotovost. 

Lidovci vyzvali Hovorku, ať složí mandát

Klub lidovců po hlasování vyzval poslance Ludvíka Hovorku, aby do konce roku zvážil složení mandátu. Předseda klubu Pavel Severa novinářům řekl, že pokud se tak nestane, nezbude KDU-ČSL nic jiného, než odejít do opozice. Hovorka, který patří k nejdůslednějším koaličním rebelům, složení mandátu odmítl, stejně jako odchod z klubu. Hovorka je zastáncem výrazného omezení zdravotnických poplatků. Dnes navíc nepodpořil ani vládní plán zahraničních misí armády v příštím roce. „Já nevím, proč bych se měl vzdávat mandátu. Poslanecký klub přece není tím, kdo mě do poslanecké sněmovny zvolil,“ řekl Hovorka pro ČT.

„Dlouhodobě nedodržuje politiku KDU-ČSL, za kterou byl zvolen, zpronevěřuje se programu, a poškozuje tím politiku jednak KDU, ale i celé koalice,“ řekl o něm Severa. Hovorka již dříve častokrát hlasoval spolu s opozicí. I díky němu sociální demokraté a komunisté dnes v podvečer prosadili zákaz prodloužení vojenských misí v zahraničí. Do poslední chvíle ho jeho straničtí kolegové na zasedání klubu přemlouvali.

„Pokud bychom nebyli schopni dodržet počet hlasů koalice, pak bychom museli panu premiérovi sdělit, že jsme nuceni díky tomu odcházet do opozice, protože nejsme schopni tyto hlasy garantovat,“ prohlásil Severa. Klub KDU-ČSL má i s Hovorkou 13 poslanců.