V Šumperku se přiotrávilo devět skautů

Šumperk - Devět mladých lidí se dnes ráno přiotrávilo v Šumperku oxidem uhelnatým, když spali v místnosti, kde byl pravděpodobně vadný komín krbových kamen. Všichni skončili v šumperské nemocnici a jsou mimo ohrožení života.

„Jde o skauty ve věku 16 až 20 let, kteří spali v jedné místnosti ve skautském objektu na náměstí Jana Zajíce,“ uvedl mluvčí šumperské policie Josef Bednařík s tím, že jsou mimo ohrožení života. Skauti přijeli z Olomouce oslavit konec roku: „Právě v jedné místnosti, kde jsme spali, byla kamna, ve kterých se normálně topilo a v noci spadla roura, která jde do komína, takže ten kouř šel do místnosti a nás to neprobudilo,“ popisuje jedna ze skautek Dagmar Matochová.

„Jejich stav se od rána stále zlepšuje, předpokládám, že do domácí léčby budou propuštěni v sobotu, maximálně o pád dnů později,“ řekl lékař Josef Čikl. Dodal, že v krvi jim byla naměřena hladina karbonylhemoglobinu 15 až 20 procent. „Oxid uhelnatý se v těchto případech váže na hemoglobin místo kyslíku. Výrazně nebezpečný je od padesátiprocentní hladiny,“ vysvetlil lékař.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

Podle operačního důstojníka byl hasičům nahlášen uvolněný komín krbových kamen. Po příjezdu na místo už jednotka žádné koncentrace nenaměřila. Policie případ vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecného ohrožení.