Tramvaje zvané Porsche nebudou smět na další pražské tratě

Praha - Tramvajím typu 14T, zvaným Porsche, v příštích týdnech pražský dopravní podnik zakáže jízdu na některých tratích. Vyplývá to ze zprávy podniku o stavu pražské tramvajové kolejové sítě. Důvodem pro zákaz je špatný stav tramvajových kolejí v Praze, k jehož zhoršování tento typ tramvají prý přispívá. Výrobce tramvají, plzeňská Škoda Transportation, to odmítá.

Tramvaje typu 14T již nyní na některé pražské tramvajové tratě nesmí vyjet. Nová omezení se dotknou například úseků Národní - Spálená a Motol - Řepy.

Podle šéfa Dopravní cesty tramvaje pražského dopravního podniku Jana Šurovského neotočné podvozky tramvají 14T brousí v obloucích kolejnice a jejich vozy jsou velmi těžké. „Situace je velmi tristní, za chvíli budou 14T pouze ve vozovně, protože už nikde nebudou moct jezdit,“ řekl při projednávání zprávy v dopravním výboru pražského magistrátu člen výboru Karel Březina (ČSSD). Kvůli špatnému stavu vyžaduje rekonstrukci minimálně devět pražských tramvajových tratí.

Koleje byly stavěné pro lehčí tramvaje

Plzeňská Škoda Transportation ničení kolejí typem 14T odmítá. „Nikdo to nikdy neprokázal. Jsou to jen domněnky a osobní úvahy některých lidí,“ řekl ředitel úseku realizace Marek Herbst. Tramvaje podle něj odpovídají zadávací dokumentaci a veškerým českým normám. Podle obchodního ředitele Jaromíra Jelínka je opotřebení kolejí nižší, než se očekávalo. „Kolejnice mírně opotřebovávají všechny tramvaje, je to normální proces,“ řekl.

Podle Šurovského je důvodem špatného stavu tratí rovněž dlouhodobá podinvestovanost sítě. „V posledních letech se nedařilo obnovovat tratě. Nejstarší tratě dožívají, dožívají ale i tratě s panely BKV z 80. let,“ uvedl. Podle mluvčího pražského dopravního podniku Ondřeje Pečeného má vliv rovněž to, že všechny tratě byly stavěny pro mnohem lehčí vozy, než jaké na nich dnes jezdí.

Dopravní podnik má celkem získat 60 tramvají 14T, nyní pokračuje dodávka několika posledních. Jedna 14T vyjde na více než 50 milionů korun. V dalších letech chce dopravní podnik nakoupit ještě 250 kusů plně nízkopodlažního modelu 15T, který by díky otočným podvozkům měl mít lepší jízdní vlastnosti. Dopravní podnik má celkem zhruba 970 tramvají.

 

Tramvajové tratě, které vyžadují rekonstrukci:

    Vozovna Kobylisy

    Obratiště Sídliště Ďáblice

    U Výstaviště

    Libeňský most

    Hlávkův most

    Národní - Spálená

    Anděl - Újezd