Žalobce kritizoval Čunkovu kauzu, končí ve funkci

Liberec - Šéf libereckých státních zástupců Adam Bašný končí ve funkci. Důvodem je to, že v prosinci na konferenci nevládní organizace  Transparency International kritizoval vyšetřování údajné úplatkářské kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka. Způsob vyšetřování byl podle Bašného "největší ranou do pracně budované image české justice" a dále prohlásil, že existuje zcela oprávněná obava z politicko-ekonomických vlivů v justici. Na případ jako první upozornily Hospodářské noviny. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká prý o jeho odvolání nevěděla. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil požaduje vysvětlení.

Bašného, který se zaměřuje právě na korupci politiků nebo policistů, se rozhodl odvolat jeho nadřízený, ústecký krajský státní zástupce Jiří Křivanec. „Nadřízený mi sdělil, že si mě váží po mé osobní i profesní stránce, že na mé práci neshledal žádná pochybení a byl s ní spokojen, ale že mě odvolává kvůli zmíněnému vystoupení,“ řekl Bašný. Podle čestného předsedy Soudcovské unie Libora Vávry sklidil Bašný za svoje vystoupení na konferenci od několika desítek přítomných advokátů či soudců souhlasný potlesk. Křivanec vyhazov nechtěl komentovat do doby, než předá Bašnému odvolání. Bašný končí ve funkci ve čtvrtek a od té doby bude řadovým žalobcem.

Ministr Pospíšil už požádal Křivance o písemné vysvětlení. Odvolání šéfa státních zástupců na Liberecku se nelíbí ani opozici. „Pokud by lidé byli vyhazováni nebo perzekuováni v zaměstnání za svobodně vyjádřený názor, tak bychom se vraceli spíše do dob normalizace,“ prohlásil Jeroným Tejc (ČSSD). Podle serveru Týden.cz se o Bašného odvolání zasadil pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula, který měl v tomto smyslu poslat do Ústí nad Labem dopis. Pražské vrchní zastupitelství ale ovlivňování odmítá. Stejně tak Vesecká podle mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství do personálních kompetencí vedoucích státních zástupců nezasahuje - kromě dvou vrchních žalobců.

Kauza Čunek

Policie lidoveckého předsedu obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real. Případ nejprve dozoroval přerovský státní zástupce Radim Obst, nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká ale rozhodla o přesunutí případu do Jihlavy. Stíhání pak bylo tamním státním zástupcem Arifem Salichovem zastaveno s tím, že se trestný čin nestal.

Kauza údajné Čunkovy korupce hýbala českou politikou i justicí více než rok a jejím důsledkem je několik dalších stíhání a žalob, například žaloba sedmi vysokých představitelů v justici v čele s Veseckou na stínovou ministryni spravedlnosti ČSSD Marii Benešovou. Ta je v souvislosti s Čunkovou kauzou označila za justiční mafii. Prvoinstanční soud dal Benešové za pravdu, všichni aktéři případu se ale odvolali.

Kritiku si v kauze Čunek vysloužila i sama Vesecká, když přesunula vyšetřování případu z Přerova do Jihlavy. Média pak spekulovala, že žalobci, kteří nesouhlasili s jejím postupem, za to byli „potrestáni“ odvoláním z funkcí nebo přeřazením na jiná místa. Například dnes už bývalý šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvan byl odvolán kvůli tomu, že nezabránil únikům závažných informací z nedokončených kauz a nezvládal koordinační roli vůči krajským zastupitelstvím. Ištvan svědčil ve sporu Vesecké a spol. s Benešovou. U soudu tehdy uvedl, že v souvislosti s Čunkovým vyšetřováním upozorňoval Pospíšila na to, že chování nejvyšší státní zástupkyně a místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery nese náznak kárného jednání.

Nejvyšší státní zástupkyně v Otázkách Václava Moravce
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 4 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 6 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Češi zpřísnění hraničních kontrol v Bavorsku pocítí, uvedla policie

Cestující z Česka pocítí při cestě do Bavorska zpřísnění kontrol na německých pozemních hranicích, o kterém ve středu rozhodl nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Agentuře DPA to řekl mluvčí spolkového policejního ředitelství v Mnichově. Kontroly zpřísnilo už i Sasko, s nímž Česko rovněž sousedí. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pavel povýšil Řehku na armádního generála, Koudelku na generálporučíka

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek jmenoval do hodnosti armádního generála, což je nejvyšší hodnost v české armádě, náčelníka generálního štábu Karla Řehku. Na návrh vlády také po roce povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku z hodnosti generálmajora na generálporučíka. Celkem prezident povýšil dvanáct lidí, dvěma dalším hodnost propůjčil.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Výdaje státu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly

Přímé výdaje státního rozpočtu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly meziročně o 7,1 miliardy na 17,3 miliardy korun. Nejvyšší část z toho tvořila humanitární dávka, která vyšla na osm miliard, uvedla vláda ve státním závěrečném účtu za loňský rok s odvoláním na údaje správců kapitol. Upozornila ale na to, že toto číslo nezahrnuje utajované údaje.
před 16 hhodinami
Načítání...