Klaus podle Langera nabízel funkci premiéra, prezident to označil za lež

Praha - Prezident Václav Klaus obvolával podle ministra vnitra v demisi Ivana Langera (ODS) některé lidi a nabízel jim funkci premiéra. Langer to řekl v rozhovoru pro nejnovější vydání časopisu Týden, žádná jména ale neprozradil. "Pan prezident velmi dobře ví, komu všemu volal a ptal se, jestli by se nechtěl stát předsedou vlády," řekl Langer. Ti, kteří prezidentovu nabídku odmítli, se s tím později svěřili jiným, vysvětlil ministr, jak o prezidentových telefonátech ví. Prezident Klaus Langerovo tvrzení na svých internetových stránkách označil za lež.

„Nikdy jsem nikomu s podobnou nabídkou nevolal. Kdyby byl chytrý (Langer), nebo kdyby trochu přemýšlel, musel by vědět, že by to bylo zcela proti mým zájmům,“ uvedl Klaus.  

Langer uvedl, že Klaus tlačil vládu premiéra Mirka Topolánka (ODS) k rychlému konci a mnohdy prý jeho rétorika připomínala slova šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Podle Langera Klaus zamýšlel jmenovat vlastní úřednickou vládu a nechat ji vládnout bez mandátu.

„Kdyby se uskutečnila ona prezidentská varianta, byla by to pro ODS totální prohra a její výchozí pozice pro volby by byla tisíckrát horší než tato,“ poznamenal Langer. Podle něho se kvůli Klausovi vedla jednání o nové vládě zbytečně ve stresu - během summitu EU a pražské návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy.

Langer rovněž řekl, že jedním ze tří posledních kandidátů, o nichž Topolánek uvažoval jako o novém premiérovi, byla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Topolánek nakonec navrhl šéfa Českého statistického úřadu Jana Fischera, který teď sestavuje kabinet.

Dana Drábová
Dana Drábová