Policie potvrdila, že domek ve Vítkově zapálili žháři třemi lahvemi

Vítkov (Opavsko) - Policie dnes definitivně potvrdila, že požár domu ve Vítkově na Opavsku, při kterém utrpěli popáleniny tři lidé, způsobili žháři třemi zápalnými lahvemi. Dílčí výsledek policejního šetření dnes potvrdil mluvčí severomoravské policejní správy Miroslav Pech. Informace policie korespondují i se zjištěním hasičských vyšetřovatelů. Ti v domě našli tři ohniska, ze kterých se plameny šířily. Výsledky chemických expertiz látky, kterou zápalné lahve obsahovaly, by měla mít policie k dispozici příští týden.


„Můžeme potvrdit, že do domu vlétly tři zápalné předměty, nicméně z taktických důvodů nejsme ochotni se vyjadřovat k obsahu zápalné látky,“ řekl Pech. Policie zatím hovoří o třech zápalných lahvích. Podle obyvatel domku ale byly čtyři. Jedna však údajně neprolétla do domu a zastavila ji v okně televizní anténa.

Zápalné láhve vhodili v noci na neděli do domku neznámí útočníci. Při následném požáru utrpěla dvouletá dívka popáleniny na 80 procentech těla. Nyní bojuje o život v ostravské fakultní nemocnici. „Zdravotní stav dítěte se nezměnil. Zůstává kritický,“ uvedl dnes mluvčí zdravotnického zařízení Tomáš Oborný.

Rodiče těžce popálené holčičky už jsou spolu v ostravské fakultní nemocnici. „Co jsem stihl udělat? Zachránit děti, zachránit manželku a vytáhnout je všechny z toho bytu ven,“ řekl otec popálené holčičky, který se včera večer poprvé od žhářského útoku setkal se svou družkou. Umožnil to prezident Václav Klaus, který mu přerušil výkon trestu. Rodinu navštívil ministr v demisi Michael Kocáb i jeho mluvčí Lejla Abbasová, kteří jim zajistili nejnutnější potřeby jako oblečení, obuv či nádobí. Na veřejnou sbírku pořádanou Městským úřadem ve Vítkově přibývají peníze. Sto tisíc korun přibylo rodině na účet právě od ministra v demisi Kocába.

V souvislosti s požárem policisté pátrají po tmavém autě, které mělo kolem domu projet těsně po žhářském útoku. Podle svědků bylo neosvětlené. Ve voze mělo sedět několik lidí. „Nyní je možné potvrdit, že kriminalisté v současné době prověřují několik typů vozidel,“ uvedla mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská.

Romové i policie se zatím připravují na zítřejší akci neonacistů v severočeské Krupce. Už teď mají krupečtí obyvatelé nahlášeno několik set dobrovolníků , kteří je zitra dopoledne přijedou podpořit. Sami však o konflikt nestojí. „My nezačneme. Budeme čekat na jejich reakce. To je jenom pojistka, aby se k nám do našeho rajonu nedostali,“ uvedl zástupce František Horváth.

V souvislosti s útokem ve Vítkově:

mohou svědkové události sdělovat důležité informace na speciální telefonní linku 974 721 323

na číslo účtu 43-4619960257/0100 mohou občané posílat přispěvěk na pomoc rodině