Sněmovna má jednat o zkrácení volebního období a protikrizových opatřeních

Praha - Návrh na zkrácení volebního období nynější sněmovny a opatření proti dopadům hospodářské krize patří mezi hlavní body programu schůze dolní komory, která začne dnes odpoledne. Návrh pořadu jednání obsahuje 214 bodů. Kabinet v demisi už oznámil, že z projednávání stáhne šest návrhů včetně reformních zdravotnických zákonů. Pokud nebude mít podporu ani pro jiné návrhy, případně by je poslanci chtěli zásadně změnit, stáhne i je.

Nejsledovanější bude zřejmě zkrácení volebního období

Jedním z nejsledovanějších témat schůze asi bude návrh na zkrácení volebního období. KDU-ČSL nesouhlasí s předlohou ústavního zákona, na níž se dohodli zelení, ODS a ČSSD. Podle lidovců jde o nesystémový jednorázový krok, lepší by prý bylo přijmout starší senátní novelu, která upravuje podobné situace i do budoucna.

Nakonec se asi bude hlasovat o kombinaci obou návrhů a strany, které se na tomto řešení dohodly, mají v Poslanecké sněmovně dost hlasů, dá se tedy očekávat, že zákon projde. Schválit ho musí i Senát, kde tak jasná situace není.

Dalšími body budou protikrizová opatření

Návrhy proti krizi zřejmě podpoří opozice i dosavadní koalice. Vláda navrhla slevy na pojistném na sociálním zabezpečení, novelu insolvenčního zákona a rychlejší odpisy firemního majetku. ČSSD zase prosazuje šrotovné, vyšší přídavky na děti a zvýšení a prodloužení podpory v nezaměstnanosti.

Sněmovna by se mohla zabývat například také antidiskriminačním zákonem, novelou zákona o sociálních službách, protikuřáckým zákonem a měla by zvolit rovněž šest členů Rady České televize. Zákonodárci by měli hlasovat i o tom, zda si léky proti nachlazení a chřipce s pseudoefedrinem lidé budou moci v lékárnách nadále koupit bez receptu.

Poslanci mají nyní jednu z posledních šancí, jak některé zákony prosadit. Po této schůzi bude schůze v polovině června a asi naposledy před volbami dolní komora zasedne koncem září. Nelze ale vyloučit, že sněmovna se kromě toho sejde ještě i jindy, na mimořádné schůzi.