Učitelka za smrt chlapce na hřišti nemůže, rozhodla státní zástupkyně

Kravaře - Českolipská státní zástupkyně rozhodla, že učitelka Hana Mrázová nenese vinu za smrt 14letého chlapce na školním hřišti v Kravařích. Hocha tam v květnu před dvěma lety přimáčkla k zemi basketbalová konstrukce a policie obvinila z tragédie Mrázovou. Učitelka tehdy zastupovala ředitelku a za ublížení na zdraví jí hrozilo až pět let vězení. Základní škola vyplatila rodičům chlapce ze své pojistky 480.000 korun.

Podle státní zástupkyně učitelka řídila školu pouze krátce, a tak nemohla zajistit technickou kontrolu basketbalové konstrukce, jak ukládá metodický pokyn ministerstva školství.

Rodiče chlapce se proti rozhodnutí státní zástupkyně zatím neodvolali. Obvinění učitelky ale matka tragicky zesnulého školáka nečekala. „Vůbec za to nemohla. Ve vedení školy byla krátce a nemohla zajistit vše,“ prohlásila již dříve matka. Podle ní se mělo o správné upevnění stojanů postarat bývalé vedení školy a obec. „Trestní oznámení jsme nepodávali proto, aby byl někdo potrestaný. Chtěli jsme, aby došlo k nápravě a nic podobného se už nikdy neopakovalo,“ vysvětlila matka.

Ředitelku školy zastupovala Mrázová po její rezignaci. Řízením školy pověřila Mrázovou obec a neštěstí se odehrálo v době, kdy probíhalo výběrové řízení na nového ředitele. Chlapec se na basketbalové konstrukci houpal večer se svým kamarádem - ve svém volném čase mimo dobu výuky. „Tragédie se mě ohromně dotkla. Způsobila ji naprosto nešťastná shoda náhod a obvinění mě velmi překvapilo,“ řekla Mrázová před časem v médiích.

Rodina dostala odškodné téměř půl milionu korun

Kravařská škola poslala v pondělí se souhlasem obecního zastupitelstva rodičům zemřelého chlapce 480.000 korun. „Vyplacené peníze chápeme jako odškodnění rodičům za prožité psychické trauma. V žádném případě však nejde o vyjádření jakékoliv viny obce na úmrtí chlapce. Nechtěli jsme, aby se tragédie projednávala zdlouhavě u soudu a média ji stále rozebírala. Šlo by o bolestnou záležitost pro pozůstalé i pro nás,“ uvedl kravařský starosta Vít Vomáčka. Škola se s rodiči vyrovnala po dohodě. Policisté původně zjistili, že se nestal žádný trestný čin a chlapcovu smrt nezavinil nikdo jiný. Jeho rodina však podala stížnost a státní zástupce vydal pokyn, aby policisté ještě jednou prověřili okolnosti neštěstí. Policisté pak vznesli obvinění proti Mrázové.

Chlapec zemřel v sobotu 12. května 2007 v liberecké krajské nemocnici, podlehl těžkým zraněním hlavy. Těžká, asi čtyři metry vysoká ocelová konstrukce ho o den dříve zasáhla do čela. „Chlapci našli způsob, jak se na konstrukci houpat. Jeden ale seskočil a druhého konstrukce bohužel přimáčkla,“ konstatoval Vomáčka. Konstrukce ve tvaru písmene „Z“ byla kvůli údržbě bez desky s basketbalovým košem a ležela na zemi. „Stále se mluví o tom, že konstrukce stála a na chlapce se zřítila. Ve skutečnosti se ale převalila. Nikdy nás nenapadlo, že je nebezpečná. Dva dospělí muži mají problém těžký kovový rám zvednout,“ upozornil Vomáčka.

Děti na hřišti
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24