Senát ratifikoval Lisabonskou smlouvu, na tahu je Klaus

Praha - V Senátu skončilo klíčové jednání o přijetí Lisabonské smlouvy, která má reformovat fungování rozšířené Evropské unie - pro její ratifikaci hlasovalo 54 ze 79 přítomných senátorů a senátorek, proti bylo 20. Smlouva nyní bude čekat na podpis prezidenta Václava Klause. Senátoři ještě před zahájením projednávání schválili zavedení vázaného mandátu pro vládu kvůli Evropské unii. Poslanci už Lisabon schválili v únoru. ON-LINE reportáž z celého dne naleznete zde.

Video: Dopolední jednání Senátu o Lisabonské smlouvě
Video: Odpolední jednání Senátu o Lisabonské smlouvě

Mirek Topolánek na začátku jednání podle očekávání vyzval senátory, aby Lisabonskou smlouvu schválili. To také během diskuzí mnozí senátoři ocenili. Senát ještě ráno odmítl návrh odpůrců Lisabonské smlouvy o budoucím fungování EU, aby projednávání tohoto dokumentu odložil až na některou z příštích schůzí.

Topolánek senátory vyzval ke schválení smlouvy:

0„Lisabonská smlouva prosazování našich národních zájmů poněkud sníží, její zamítnutí ho znemožní,“ varoval. Nicméně neopomněl připomenout, že smlouva je kontroverzní.


Smlouva podle svých zastánců vznikla pro jednodušší fungování unie, která je nyní se 27 členy trochu těžkopádná. Proto by místo rotujícího předsednictví měl vzniknout post evropského prezidenta, jednotlivé státy by v mnoha případech přišly o právo veta a zmenšila by se Evropská komise. Co dalšího smlouva obsahuje, si můžete přečíst zde:

K ratifikaci smlouvy byly potřeba nejméně 3/5 přítomných senátorů, tedy 49. Konečná ratifikace pak bude záviset jen na prezidentu Václavu Klausovi. Ten však s podpisem chce čekat až na to, jak dopadne opakované referendum v Irsku.