Policie odložila případ požáru Průmyslového paláce

Praha - Policie odložila případ požáru, který loni 16. října zničil levé křídlo secesního Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. Pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová sice potvrdila, že vyšetřování požáru skončilo, výsledek ale neuvedla. Již dříve policie dospěla k závěru, že příčinou požáru byl zapnutý elektrický vařič.

„Vyšetřování bylo ukončeno. Další informace zveřejníme v úterý,“ uvedla Zoulová. Policie se případem zabývala s podezřením na spáchání trestného činu obecného ohrožení. Dostavba levého křídla památky by měla vyjít na zhruba miliardu korun. Šlo zřejmě o nejhorší požár v hlavním městě od roku 1974, kdy oheň zachvátil nedaleký Veletržní palác. Podle hasičů se událost řadí k největším požárům v historii České republiky.

Oheň podle expertů kriminalistického ústavu a policie vznikl na vařiči, který byl v kuchyňce výstavního stánku a na kterém vzplály hořlavé předměty. Stánek byl součástí veletrhu zubařské techniky Pragodent. Poté, co požár vznikl, se podle policie rychle rozšířil na další stánky a dřevěnou konstrukci stropu levého křídla paláce. Požár byl provázen i výbuchy tlakových nádobek - sprejů.

Po události se rozhořel spor mezi pražským magistrátem a současným nájemcem Výstaviště, společností Incheba. Týká se především toho, komu má být vyplacena pojistka za shořelé křídlo paláce. Praha se už dříve pokoušela vyplacení pojistky zablokovat, soud ale její žádosti nevyhověl. Město se obává, že Incheba peníze z pojistky nepoužije na opravu památky. Podle radního Milana Richtra (ODS) soud konstatoval, že zablokování peněz je zbytečné a že peníze z pojistky má získat hlavní město.