Klaus jmenoval úřednickou vládu Jana Fischera

Praha - Otěže exekutivy v České republice převzala nová vláda. Prezident Václav Klaus na Hradě jmenoval úřednický kabinet designovaného premiéra Jana Fischera, který v čele země vystřídá vládu v demisi Mirka Topolánka (ODS). Fischerův překlenovací kabinet má za úkol dovést zemi k předčasným volbám, na jejichž říjnovém termínu se spolu se zelenými dohodli občanští a sociální demokraté. Prezident Václav Klaus se nechal slyšet, že odcházející vládě ruku nepodá, ani se s ní jinak formálně nerozloučí. To jen dokazuje chladné vztahy mezi ním a Topolánkovým kabinetem.

„Rád bych vyjádřil přesvědčení, že zde v této místnosti stojí tým, který bude schopen odvést dobrou a kvalitní práci v období, které je mu svěřeno, a ku prospěchu a k dobrému obrazu této země,“ uvedl po jmenování Fischer. Klaus jemu i ministrům popřál mnoho úspěchů a uvedl, že tímto okamžikem nejistota po pádu vlády předchozí končí a nasává čas normální práce. Zároveň vládě nobídl svoji pomoc.

Po svém jmenování se Fischerův kabinet přesunul do Úřadu vlády ve Strakově akademii, kde jej přivítal odstupující premiér Topolánek. Ten mu oficiálně předal svůj úřad a popřál mu mnoho zdaru ve velmi nelehké situaci. Fischer ocenil přístup odcházející vlády při předávání agendy. „Vše probíhalo během těchto čtyř týdnů hladce, nic přede mnou netajili, vysvětlili mi své priority a velmi mi pomohli,“ uvedl Fischer, který také jmenovitě Topolánkovi poděkoval.

Vláda je na světě, začíná tvrdá práce

Fischer na Hradě:

Ještě odpoledne odstartují noví ministři svou agendu prvním zasedáním a jednáním výboru pro Evropskou unii. Poté některé nastupující šéfy rezortů uvedou jejich předchůdci oficiálně do funkcí. Část ministrů ale bude muset počkat až do pondělí. Z jednání o překlenovací úřednické vládě vyplynuly stěžejní úkoly pro období její působnosti. Hlavním cílem Fischerova kabinetu bude dovést do konce české předsednictví EU, které předá Česká republika Švédsku poslední den měsíce června. Vedle toho bude muset vláda připravit rozpočet na rok 2010, jehož deficit se premiér Fischer spolu s nastupujícím ministrem financí Eduardem Janotou podle svých slov pokusí udržet pod 150 miliardami korun.

O jednoho ministra méně

Fischerův kabinet poskládá mimo premiéra 16 ministrů, a bude tak mít proti Topolánkovu o jednoho člena méně. Ministry do Fischerovy vlády vybraly ODS, ČSSD a SZ. Podle původní dohody z počátku dubna se na sestavování kabinetu měla podílet také KDU-ČSL, vedení lidovců ale později od dohody ustoupilo.

Jednání o sestavení vlády se zkomplikovalo minulý týden, kdy Fischer nepřijal nominace politických stran a na některá ministerstva si vybral vlastní kandidáty. To vyvolalo kritiku všech stran podílejících se na vzniku vlády a předsedové ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek pohrozili, že by vláda v takovém složení nedostala důvěru sněmovny. Po dalších jednáních s Fischerem představily strany nové kandidáty a designovaný premiér je přijal.

Nová vláda bude muset do 30 dnů od jmenování předstoupit před Poslaneckou sněmovnu a požádat o důvěru. Tu se jí ale zřejmě podaří bez problémů získat, protože strany, které se podílely na jejím vzniku, mají ve dvousetčlenné dolní komoře parlamentu dohromady 153 mandátů. Lidovci a KSČM se o podpoře kabinetu chtějí rozhodnout až podle jeho programového prohlášení. Pro vyslovení důvěry vládě je třeba nadpoloviční většina přítomných poslanců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O abolici pro vojáky či důchodech diskutovali hosté Událostí, komentářů týdne

Tématem Událostí, komentářů týdne bylo udělení abolice prezidentem Petrem Pavlem čtyřem vojákům, kteří působili v Afghánistánu. Jejich vyšetřování se soustředilo na skutečnost, že afghánský voják, který zabil jejich kolegu, armádního psovoda Tomáše Procházku, nepřežil výslech. Hosté se věnovali také situaci v Pásmu Gazy a postojům vůči Izraeli, odchodu do důchodu nebo ohlédnutí za filmovým festivalem v Cannes. Pozvání do pořadu moderovaného Janou Fabianovou přijali redaktorka Deníku N Petra Procházková, právnička a bývalá politička Kateřina Valachová, šéfredaktor Aktuálně.cz Matyáš Zrno, herečka Bára Štěpánová a komentátor podcastu Kecy a politika Petros Michopulos.
před 2 hhodinami

Přibývá států, které zavádějí elektronickou registraci cizinců

K návštěvě stále většího množství států postačí českým turistům místo víza vyplnit elektronický formulář. V dubnu elektronickou registraci pro turisty zavedla například Velká Británie a v květnu se přidává Thajsko. S vlastním systémem elektronických formulářů pro osoby ze třetích států přichází i Evropská unie.
před 5 hhodinami

Novou tvář získá pětatřicet nádraží

Správa železnic letos plánuje rekordní investice do modernizace tratí, nádraží a infrastruktury ve výši zhruba čtyřiceti miliard korun. Z toho dvě a půl miliardy korun poputují na rekonstrukce budov. Novou podobu získá celkem 35 stanic. Secesní nádraží ve Františkových Lázních bude navráceno do původní podoby, v Mladé Boleslavi vznikne místo staré stanice nová odbavovací hala. Na hlavním nádraží v Praze pak vzniknou nové interiéry jižní části Fantovy budovy.
před 6 hhodinami

Drábová: Životnost Dukovan půjde prodloužit, když projdou kontrolou

Všechny čtyři bloky Jaderné elektrárny Dukovany by mohly fungovat do roku 2045, možná i déle, odhaduje předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Podmínkou ovšem je, aby uspěly při periodickém hodnocení bezpečnosti, zdůraznila v Otázkách Václava Moravce. Nyní mají povolení do roku 2035.
před 10 hhodinami

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Za hudbou bez peněz v kapse. Další festivaly se přidávají k bezhotovostnímu placení

Festivaly Hrady CZ nebo Pálavské vinobraní se letos přidávají k trendu bezhotovostního placení, takzvaně cashless. Bez hotovosti se obejdou návštěvníci i na novém festivalu Banger nebo na studentském festivalu SHOW Strahov. Důvodem je podle organizátorů hlavně přehled nad tržbami a větší komfort pro návštěvníky. České televizi to potvrdilo šest festivalů z devíti. Doposud se platilo bez hotovosti na festivalech jako Metronome, Mighty Sounds, Rock for People, Votvírák nebo Colours of Ostrava.
před 17 hhodinami

Stále více lidí bydlí ve sdíleném nájmu. Zdražování bude pokračovat

Realitní makléři po celém Česku se shodují, že oproti loňskému roku zdražily nájmy v průměru o desetinu. S rostoucí cenou přibývá lidí, kteří bydlí ve sdíleném nájmu. Zatímco ale ještě před nedávnem se to týkalo hlavně studentů v univerzitních městech, nyní se už do jednoho společného bytu sestěhovávají i starší a pracující lidé. A podle expertů zdražování nekončí.
před 18 hhodinami

Novému systému varování obyvatel se věnovala Zóna ČT24

Česko zavede nový systém cell broadcast pro rychlé varování obyvatel při mimořádných událostech. Vláda schválila plán, který počítá s nasazením systému za čtvrt miliardy korun již příští rok. Nová technologie umožní zasílat výstrahy rychleji a širšímu okruhu lidí než dosavadní lokalizované SMS, omezená však bude na modernější mobilní telefony.
24. 5. 2025
Načítání...