Klaus jmenoval úřednickou vládu Jana Fischera

Praha - Otěže exekutivy v České republice převzala nová vláda. Prezident Václav Klaus na Hradě jmenoval úřednický kabinet designovaného premiéra Jana Fischera, který v čele země vystřídá vládu v demisi Mirka Topolánka (ODS). Fischerův překlenovací kabinet má za úkol dovést zemi k předčasným volbám, na jejichž říjnovém termínu se spolu se zelenými dohodli občanští a sociální demokraté. Prezident Václav Klaus se nechal slyšet, že odcházející vládě ruku nepodá, ani se s ní jinak formálně nerozloučí. To jen dokazuje chladné vztahy mezi ním a Topolánkovým kabinetem.

„Rád bych vyjádřil přesvědčení, že zde v této místnosti stojí tým, který bude schopen odvést dobrou a kvalitní práci v období, které je mu svěřeno, a ku prospěchu a k dobrému obrazu této země,“ uvedl po jmenování Fischer. Klaus jemu i ministrům popřál mnoho úspěchů a uvedl, že tímto okamžikem nejistota po pádu vlády předchozí končí a nasává čas normální práce. Zároveň vládě nobídl svoji pomoc.

Po svém jmenování se Fischerův kabinet přesunul do Úřadu vlády ve Strakově akademii, kde jej přivítal odstupující premiér Topolánek. Ten mu oficiálně předal svůj úřad a popřál mu mnoho zdaru ve velmi nelehké situaci. Fischer ocenil přístup odcházející vlády při předávání agendy. „Vše probíhalo během těchto čtyř týdnů hladce, nic přede mnou netajili, vysvětlili mi své priority a velmi mi pomohli,“ uvedl Fischer, který také jmenovitě Topolánkovi poděkoval.

Vláda je na světě, začíná tvrdá práce

Fischer na Hradě:


„Není to vláda, která vzniká jako výsledek povolebního uspořádání ani poměrů v zemi, ale jako výsledek dohody po demisi a vyslovení nedůvěry vládě předchozí. To však nic nesnižuje na tom, že nás čekají úkoly velmi naléhavé, náročné a pro tuto zemi významné.“

Ještě odpoledne odstartují noví ministři svou agendu prvním zasedáním a jednáním výboru pro Evropskou unii. Poté některé nastupující šéfy rezortů uvedou jejich předchůdci oficiálně do funkcí. Část ministrů ale bude muset počkat až do pondělí. Z jednání o překlenovací úřednické vládě vyplynuly stěžejní úkoly pro období její působnosti. Hlavním cílem Fischerova kabinetu bude dovést do konce české předsednictví EU, které předá Česká republika Švédsku poslední den měsíce června. Vedle toho bude muset vláda připravit rozpočet na rok 2010, jehož deficit se premiér Fischer spolu s nastupujícím ministrem financí Eduardem Janotou podle svých slov pokusí udržet pod 150 miliardami korun.

O jednoho ministra méně

Fischerův kabinet poskládá mimo premiéra 16 ministrů, a bude tak mít proti Topolánkovu o jednoho člena méně. Ministry do Fischerovy vlády vybraly ODS, ČSSD a SZ. Podle původní dohody z počátku dubna se na sestavování kabinetu měla podílet také KDU-ČSL, vedení lidovců ale později od dohody ustoupilo.

Jednání o sestavení vlády se zkomplikovalo minulý týden, kdy Fischer nepřijal nominace politických stran a na některá ministerstva si vybral vlastní kandidáty. To vyvolalo kritiku všech stran podílejících se na vzniku vlády a předsedové ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek pohrozili, že by vláda v takovém složení nedostala důvěru sněmovny. Po dalších jednáních s Fischerem představily strany nové kandidáty a designovaný premiér je přijal.

Nová vláda bude muset do 30 dnů od jmenování předstoupit před Poslaneckou sněmovnu a požádat o důvěru. Tu se jí ale zřejmě podaří bez problémů získat, protože strany, které se podílely na jejím vzniku, mají ve dvousetčlenné dolní komoře parlamentu dohromady 153 mandátů. Lidovci a KSČM se o podpoře kabinetu chtějí rozhodnout až podle jeho programového prohlášení. Pro vyslovení důvěry vládě je třeba nadpoloviční většina přítomných poslanců.