Klub nemocných cystickou fibrózou pomáhá tzv. slaným dětem

Praha - Pomoc pro slané děti sbírala tento týden v ulicích tuzemských měst peníze na inhalátory pro pacienty s cystickou fibrózou. Jedna z nejčastějších dědičných nemocí se kromě jiného projevuje pětkrát slanějším potem, než mají zdraví lidé, kteří o ní příliš nevědí. Lékaři dodnes nepřišli na to, jak ji úplně vyléčit. Cystická fibróza se u nemocných také často pojí s dalším onemocněním, například s cukrovkou, osteoporózou nebo cirhózou jater.

Dnes sedmadvacetiletý Ivo byl v dětství na první pohled zdravé dítě. Později se ale u něj začaly čím dál častěji objevovat záněty plic. Ve třinácti letech mu po potním testu lékaři diagnostikovali cystickou fibrózu. „Život s cystickou fibrózou má určité omezení, nemáte tolik času na veselé věci, chodit se bavit. Večer jít s kamarády. Musíte inhalovat, filtrovat, dostávat ten nepořádek z plic ven,“ vyjádřil se Ivo Dostál. Ivo přes zdravotní komplikace vystudoval vysokou školu a začal pracovat. Před několika měsíci se ale jeho stav zhoršil. Teď už sedmým týdnem leží na plicním oddělení fakultní nemocnice v pražském Motole.

Podle aktuálních statistik se v České republice každý rok narodí asi třicet dětí s cystickou fibrózou, v průměru se dožívají dvaatřiceti let. U tak zvaných slaných dětí je důležitá především včasná a správná diagnóza. Pomoc pro slané děti, kterou letos už po šesté organizoval Klub nemocných cystickou fibrózou, se snaží informovat o nemoci veřejnost a také sehnat co nejvíc peněz na nákup moderních inhalátorů.