Lidé by nejpozději dnes měli dostat hlasovací lístky k eurovolbám

Praha - Lidé by nejpozději dnes měli dostat do svých poštovních schránek hlasovací lístky se jmény kandidátů na budoucí české europoslance. Čerstvé informace o tom, jak si kandidující seskupení stojí, se ale už nedozvědí - až do sobotního ukončení hlasování totiž platí zákaz zveřejňování volebních průzkumů. Volby se uskuteční v pátek a v sobotu.

Dnešním dnem také skončí dvoutýdenní vysílání volebních spotů v České televizi a Českém rozhlase, v nichž kandidující seskupení představovala své záměry i adepty na europoslance. Nejvýrazněji se zapsaly protiromsky laděné spoty Národní a Dělnické strany, které vyvolaly vlnu trestních oznámení; obě veřejnoprávní média je odmítla vysílat.

Také na hlasovacích lístcích šesti volebních seskupení, shodou okolností také u Národní strany, někteří kandidáti chybí. Jedná se o celkem devět adeptů na evropské poslance, kteří neprošli sítem volební registrace, neboť nesplnili zákonem stanovené podmínky pro řádnou kandidaturu.

Video Volební lístky
video

Volební lístky

Stejně jako při jiných volbách si voliči, kteří lístky z nějakého důvodu nedostanou, budou moci vyzvednout náhradní ve volební místnosti. To samé platí v případě, že by dostali sadu neúplnou či poškozenou nebo například navlhlou. Hlasovacích lístků je 33. Marné by ale byly hlasy kandidátky strany Spojení demokraté - Sdružení nezávislých, která se rozhodla z eurovoleb odstoupit ve prospěch koalice Starostů a nezávislých.

Zákaz zveřejňování volebních průzkumů, který dnes začal platit, má především zabránit nežádoucímu ovlivňování voličů před hlasováním, které v ČR začne tento pátek ve 14:00. Výsledky předvolebních i volebních průzkumů tak bude možné podle zákona zveřejnit znovu nejdříve v sobotu dvě hodiny po poledni, kdy se volební místnosti uzavřou. Za porušení zákazu hrozí pokuta až 30 000 korun pro jednotlivce a až půlmilionová pro média.

Volby do Evropského parlamentu
Volby do Evropského parlamentu