Peníze za hlasy dostane i krajně pravicová Dělnická strana

Praha - Státní příspěvek za získané hlasy dostane na základě výsledku v letošních volbách do Evropského parlamentu 13 stran a uskupení. To je o čtyři méně než před pěti lety. Nejvíce získá ODS, které volební vítězství přineslo 22,258 milionu korun. Stranická pokladna druhé nejsilnější strany v eurovolbách ČSSD bude bohatší o 15,844 milionu Kč. Mezi další uskupení a strany, které dosáhnou na státní příspěvek, jsou například strany Suverenita, Strana svobodných občanů, ale i krajně pravicová Dělnická strana.

Hranicí na státní příspěvek je minimálně jedno procento hlasů

Příspěvek na úhradu volebních nákladů dostanou všichni, kteří získali jedno a více procent hlasů, přičemž každý hlas se ocení 30 Kč. Stát tak pošle peníze například i krajně pravicové Dělnické straně, jíž se už jednou pokusil kvůli propojení s neonacisty zakázat.

Občanští demokraté si letos vedli lépe než před pěti lety, kdy získali o 1,23 milionu méně. Naopak sociální demokraté si polepšili výrazně, v roce 2004 dostali 6,147 milionu, tedy asi dvaapůlkrát méně. Komunisté letos získali 10,037 milionu Kč, což je proti minulým evropským volbám propad o více než čtyři miliony. Stejně tak pro lidovce je letošních 5,414 milionu korun pokles, a to více než o milion. Celkem stát na příspěvcích vyplatí 66,930.150 korun, kvůli mírně nižší účasti oproti roku 2004 ušetří necelých 1,2 milionu Kč.

Strana zelených - jediná ze stran, které uspěly v roce 2006 ve volbách do sněmovny a v eurovolbách pětiprocentní hranici nepřekročily, získá za 2,06 procenta hlasů zhruba 1,5 milionu korun. Dělnická strana od státu získá přibližně tři čtvrtě milionu.

Suverenita, kde byla lídrem dosavadní europoslankyně Jana Bobošíková, obdrží přibližně tři miliony a například poměrně nové uskupení Strana svobodných občanů asi 900 tisíc korun. Poslední stranou, jež uzavírá pole těch, kteří peníze od státu dostanou, je Pravý blok Petra Cibulky. Od voličů obdržel přesně jedno procento hlasů a za 23.621 hlasů dostane přes 700 tisíc korun.

Evropské volby mají nižší procento pro získání státního příspěvku 

V evropských volbách je hranice pro přidělení příspěvku na úhradu volebních nákladů o půl procenta nižší než například při volbách do Poslanecké sněmovny. Pro řadu menších stran tak znamenají příležitost, jak si vylepšit své stranické rozpočty ze státních peněz. Roční příspěvky za mandát poslance se u eurovoleb nevyplácejí.

Naopak zisky mandátů ve sněmovně, Senátu či krajském zastupitelstvu honorovány jsou. Strany a hnutí, které získaly ve volbách do Poslanecké sněmovny tři a více procent hlasů, také dostanou roční státní příspěvek.

Předseda strany ODS Mirek Topolánek
Předseda strany ODS Mirek Topolánek
Více fotek
  • Předseda strany ODS Mirek Topolánek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/914/91311.jpg
  • Lídr kandidátky Suverenita do evropských voleb Jana Bobošíková autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/870/86931.jpg