Krize v Senátu: Sníží se výdaje i počet zaměstnanců

Praha - Senát hodlá kvůli rozpočtovým úsporám v důsledku ekonomické krize snížit výdaje, počet zaměstnanců ale i počet zahraničních cest. Ročně tak uspoří nejméně 50 milionů korun, tedy zhruba 10 procent svého rozpočtu. Zda bude stejně postupovat i sněmovna, není jasné. Rozpočet dolní komory prý zatím není připraven.

Senát se podle dnes zveřejněné tiskové zprávy dohodl s ministerstvem financí na třech základních krocích, které přispějí k úsporám ve státním rozpočtu. „Za prvé se v následujících třech letech sníží rozpočet Senátu. Za druhé snížíme počty zaměstnanců a za třetí od roku 2010 budou zmrazeny mzdy zaměstnanců Kanceláře Senátu, stejně jako je tomu v případě senátorů od roku 2007,“ uvedl vedoucí Kanceláře Senátu František Jakub.

Senátní rozpočet se podle něj sníží příští rok proti předpokladům o 53 milionů, v roce 2011 o téměř 80 milionů a v roce 2012 o 100 milionů korun. Letos dostal Senát na své výdaje zhruba 587 milionů korun, o 18 milionů méně než loni. Budoucí úspory se budou týkat především investic. Nutné opravy a údržba historického areálu Senátu se rozloží do delšího období, stejně jako nezbytná modernizace informačních technologií. Šetřit se bude dále na provozních nákladech, ale také na zahraničních cestách, uvedl tiskový tajemník Kanceláře Senátu Petr Kostka.

Jakub chce podle zprávy rovněž snížit počet senátních zaměstnanců, jichž je kolem 200. Snížení má od roku 2006, kdy Kancelář Senátu absolvovala personální audit, dosáhnout téměř deseti procent.

Úspory ve sněmovně zatím s otazníkem

Rozpočet sněmovny na příští rok podle dostupných informací zatím není připravený. „Rozpočtový výbor na začátku září probere hlavní ukazatele státního rozpočtu na příští rok, ale k jednotlivým kapitolám se dostane zřejmě až po volbách,“ řekl ČTK jeho člen, poslanec ODS Pavel Hrnčíř. Loni sněmovna utratila téměř 1,2 miliardy korun. V letošním roce má k dispozici o pět milionů méně. Šetřit musela na investicích, provozní výdaje zůstaly stejné.

Senát
Senát