Lékařům chybějí vakcíny proti tetanu

Praha - Čeští lékaři přestali očkovat proti tetanu, protože nejsou vakcíny. Těm posledním, které ještě lékaři mají, projde na konci srpna platnost. Měsíčně má být přitom očkováno přes 80 tisíc lidí, neboť každý musí být očkován jednou za deset let. Podle nich ministerstvo zdravotnictví vypsalo pozdě soutěž na dodávku vakcín, které nedodala ani náhradní firma. Po většinu července a část tohoto měsíce chyběla lékařům i tzv. hexavakcína, která chrání děti proti šesti nemocem.

Komplikace způsobila firma, která se odvolala z výběrového řízení

Distribuci vakcín do konce června zajišťovaly krajské hygienické stanice. Ministerstvo zdravotnictví ale rozhodlo, že od července převezeme tuto úlohu soukromá firma, která vzejde z výběrového řízení. „Neměli jsme peníze na obnovu skladovacích prostor,“ vysvětlil změnu hlavní hygienik Michael Vít. Podle něj vše zkomplikovalo to, že se jeden z uchazečů o obří zakázku za více než miliardu korun odvolal.

Výběrové řízení na dodavatele vyhlásilo ministerstvo až koncem dubna, což bylo podle některých lékařů pozdě. Ministerstvo proto dočasně pověřilo distribucí vakcín firmu Avenier, avšak ani ta podle lékařů prý není schopna vakcíny dodat.

Hlavní hygienik Vít upozornil, že katastrofa nehrozí

Podle Víta však úplná katastrofa nehrozí, neboť ministerstvo prý v uplynulých dnech podepsalo smlouvu s francouzským dodavatelem i konsorciem distribučních firem, jehož členem je i Avenier. „První dodávky by již měly být na cestě do Česka,“ řekl Vít. Vít navíc v pondělí schválil výjimku, aby vakcína mohla být distribuována s francouzským návodem. „Lékaři dostanou letáky s českým překladem,“ dodal. Zákon totiž normálně požaduje ke každému balení český návod.