Kauza olašských Romů - za únos trest 20 měsíců vězení

Brno - Brněnský krajský soud uložil Ladislavu Danišovi 20 měsíců vězení za podíl na únosu patnáctileté dívky. Případ souvisí se spory mezi brněnskými a ostravskými olašskými Romy. Kauza je známá i kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením a napjaté atmosféře při soudních jednáních. Obžaloba vinila Daniše z toho, že při únosu postřelil do břicha otce 15leté dcery Josefa Lakatoše. Soud ho obžaloby z pokusu o vraždu ale zprostil s tím, že nelze zjistit, kdo přesně střílel. Trest vynesl za porušování domovní svobody. Daniš je už víc než dva roky ve vazbě, trest má proto již odpykaný. Domů se ale zatím nedostane. Státní zástupce podal stížnost proti propuštění z vazby, s verdiktem krajského soudu nesouhlasí a nejspíš se odvolá. Danišův obhájce odvolání podávat nebude, i když soud trest oproti původnímu verdiktu ještě zpřísnil.   

Danišův případ se ke krajskému soudu vrátil od Vrchního soudu v Olomouci, který nařídil doplnit dokazování. Soud se musel napodruhé zaměřit především na to, zda ostravští Romové ovlivňovali svědky a vyhrožovali jim. Cílem ovlivňování mohlo být to, aby dosáhli změny výpovědi, a tak uchránili Daniše před případným vězením.

Jako střelce označil Daniše při dřívějších výpovědích sám postřelený. Později ale výpověď několikrát změnil. Nakonec uvedl, že střelce neviděl. Daniš tak napoprvé dostal pouze patnáctiměsíční trest, ačkoliv obžaloba navrhovala až 15 let vězení. Vrchní soud už letos pravomocně odsoudil tři další aktéry únosu.

Žalobce: Výpovědi svědků jsou nevěrohodné

Před soudem dnes vypovídali předáci obou znesvářených skupin. Ostravský „král“ Jan Lipa a šéf brněnské komunity Robert Beneš shodně uvedli, že Daniš podle nich nestřílel. Státní zástupce upozornil na to, že výpovědi obou romských předáků se podezřele shodují. Zároveň upozornil na to, že všichni aktéři případu jsou nedůvěryhodní a mohli se z různých důvodů domluvit na výpovědích. „Všichni obžalovaní a svědci jsou až na světlé výjimky osoby několikrát trestané, mimo jiné i za křivou výpověď, případně ze sebe dělají nesvéprávné,“ konstatoval žalobce. Beneš a Lipa připouštějí, že se před časem v Brně sešli. Dnes však tvrdili, že se chtěli jen domluvit na tom, aby ostravští a brněnští Romové nedělali výtržnosti při soudních jednáních. Dříve si totiž Romové na nádvoří brněnského soudu nadávali, házeli po sobě láhve s vodou, tudíž hrozily konflikty. I dnešní jednání hlídali těžkooděnci, ale k žádným problémům nedošlo. Nepřišli Brňáci, vysvětlili nezvyklý klid přítomní Romové.