Švejnar odmítl nominaci na eurokomisaře

Praha - Bývalý prezidentský kandidát Jan Švejnar odmítl nabídku KDU-ČSL, aby kandidoval na eurokomisaře. Lidovci ho nejprve oslovili a Švejnar jejich nabídku přijal. Později se však podle předsedy lidovců Cyrila Svobody zalekl toho, že by se stal předmětem tahanic politických stran v době před volbami. Jeho rozhodnutí však podle první místopředsedkyně KDU-ČSL Michaely Šojdrové neznamená, že by neměl v budoucnu podporu KDU-ČSL.

Výběr nového eurokomisaře v Česku v podstatě nezačal, jméno českého zástupce bude známé nejspíš až po říjnových předčasných volbách. Svoboda zdůraznil, že až v září Evropský parlament vybere nového předsedu komise, ten si potom bude volit své nejbližší spolupracovníky. Podle lidoveckého předsedy by však politické strany měly diskutovat o zástupci Česka v komisi s předstihem, jako to učinila například Francie.

Kohoutovi by se líbilo, kdyby nový český eurokomisař měl v nové Evropské komisi na starosti například justici a vnitro. O tomto resortu nedávno hovořil také evropský ministr Štefan Füle, který se zmiňoval rovněž o energetice, regionální politice a dopravě.

Video Brífink KDU-ČSL
video

Brífink KDU-ČSL

Obsazení postu je předmětem neoficiálních jednání, sociální demokraté podle médií odmítli dohodu s ODS, podle které by do Bruselu odešel předseda strany poražené ve sněmovních volbách. ČSSD několikrát zopakovala, že by funkci mohl zastávat dál Špidla s tím, že po zkušenostech ze současného působení by mohl aspirovat i na místopředsednickou funkci. Lidovci dlouho operovali s tvrzením, že budou podporovat kandidáta ČSSD stejně jako v prezidentské volbě, Švejnar se ale u ČSSD po vstupu Špidly do hry dostal až na druhou příčku. Mezi případnými kandidáty na evropského komisaře se objevuje i jméno současného premiéra Jana Fischera.