Končí prázdninové omezení jízd kamionů

Praha - Kamiony se opět vrátí v páteční podvečery a sobotní dopoledne na silnice. Tento týden přestane platit prázdninový rozšířený víkendový zákaz jízd a nákladní auta nad 7,5 tuny nebudou smět jezdit pouze v neděli odpoledne. Zástupci společnosti Česmad Bohemia uvedli, že prázdninový zákaz nedokázal vyřešit míru nehodovosti. Místo toho prý zkomplikoval dopravu a znamenal kamionové obležení většiny velkých parkovišť.

Prázdninový zákaz platil v pátek mezi 17:00 a 21:00, v sobotu mezi 7:00 a 13:00 a v neděli od 13:00 do 20:00. Nedělní omezení platí po celý rok. „Opět se ukázalo, že prázdninový zákaz problémy nehodovosti na silnicích nevyřešil, jen zkomplikoval situaci dopravcům a zaplnil parkoviště i odpočívadla, kterých je nedostatek,“ uvedl mluvčí Česmadu Martin Felix.

Podle statistik společnosti Kapsch z tabulky srovnání pátků před červencovým zákazem jízd a za jeho platnosti vyplývá, že nenastal dramatický pokles vybraného mýta. „Spíš se jedná o sezonní pokles, který je možné pozorovat v průběhu celého týdne,“ uvedl mluvčí David Šimoník. Například v pátek 12. června stát na mýtném vybral 16,8 milionu korun, 10. července to byla zhruba stejná částka a 14. srpna 16,1 milionu Kč.

Video Reportáž Jakuba Linky
video

Reportáž Jakuba Linky

Návrh bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka rozšířit páteční zákaz na celý rok ve sněmovně neprošel. Ministerstvo dopravy by chtělo nákladní dopravu regulovat tím, že v nejvytíženějších časech zvýší cenu mýtného. „V určitém čase by se cena mýtného zvedla na úkor snížení v jiném čase, kdy není tak intenzivní provoz,“ upřesnil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Zákon o pozemních komunikacích by měla poslanecká sněmovna projednat příští týden.

Pokles výběru mýta během pátečních zákazů
Pokles výběru mýta během pátečních zákazů