„Ve včerejším ani dnešním tisku se na toto téma neobjevila ani zmínka. Vzniká tak dojem, že média ztratila o tento podnět zájem,“ uvedl Kocáb. Při hlasování o případném zařazení vládní novely na program, bylo dnes v sále 191 poslanců. Pro zvedlo ruku pouze 41 poslanců, většina poslanců ODS a ČSSD se zdržela hlasování, případně byli proti. Pro byli komunisté, lidovci a zelení.
Tzv. náhubkový zákon:
Vláda novelu náhubkového zákona přijala na konci srpna a sněmovně ji předložila s tím, aby se o ní mohlo ve sněmovně hlasovat již v prvním čtení. Novela zavádí výjimku v podobě „veřejného zájmu a účinné ochrany společnosti“, která by médiím umožnila zveřejnit jinak utajované informace. Případ od případu by musel až příslušný soud rozhodnout, zda byl v konkrétní kauze silnější veřejný zájem, nebo právo na ochranu soukromí dotčených osob.
Nyní platná podoba zákona zakazuje od 1. dubna zveřejnit identitu podezřelých a obětí některých trestných činů a citovat z policejních odposlechů. Média kritizovala především podle nich příliš tvrdé sankce - pětileté vězení či pětimilionovou pokutu. Zákon si vysloužil výtky i ze zahraničí, kde byl někdy vnímán jako zásah do svobody projevu.
Ve sněmovně leží bez zájmu většiny poslanců také novela náhubkového zákona z pera poslanců Kateřiny Jacques, Františka Bublana (ČSSD) a Františka Laudáta (ODS). Jacques ho v úterý i dnes chtěla prosadit na program jednání, ale nepodařilo se jí to. Hlasování o zařazení poslaneckého návrhu novely dopadlo podobně jako v případě výše uvedeného návrhu vládního.