Kocáb: Novináři mlčí k nezájmu poslanců jednat o náhubkovém zákoně

Praha - Poslanci nemají podle ministra pro menšiny a lidská práva Michaela Kocába zájem schválit vládní novelu takzvaného náhubkového zákona. Sdělil to dnes poté, co sněmovna už druhý den po sobě odmítla zařadit příslušný bod na pořad jednání. Neúspěšně ho prosazovala poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques. Podle Kocába mají na neúspěchu zařazení novely na program díl viny sami novináři. O novelu velmi stáli, když ji ale poslanci nechtějí projednávat, média o tématu mlčí, uvedl.

„Ve včerejším ani dnešním tisku se na toto téma neobjevila ani zmínka. Vzniká tak dojem, že média ztratila o tento podnět zájem,“ uvedl Kocáb. Při hlasování o případném zařazení vládní novely na program, bylo dnes v sále 191 poslanců. Pro zvedlo ruku pouze 41 poslanců, většina poslanců ODS a ČSSD se zdržela hlasování, případně byli proti. Pro byli komunisté, lidovci a zelení.

Tzv. náhubkový zákon:

Vláda novelu náhubkového zákona přijala na konci srpna a sněmovně ji předložila s tím, aby se o ní mohlo ve sněmovně hlasovat již v prvním čtení. Novela zavádí výjimku v podobě „veřejného zájmu a účinné ochrany společnosti“, která by médiím umožnila zveřejnit jinak utajované informace. Případ od případu by musel až příslušný soud rozhodnout, zda byl v konkrétní kauze silnější veřejný zájem, nebo právo na ochranu soukromí dotčených osob.

Nyní platná podoba zákona zakazuje od 1. dubna zveřejnit identitu podezřelých a obětí některých trestných činů a citovat z policejních odposlechů. Média kritizovala především podle nich příliš tvrdé sankce - pětileté vězení či pětimilionovou pokutu. Zákon si vysloužil výtky i ze zahraničí, kde byl někdy vnímán jako zásah do svobody projevu.

Ve sněmovně leží bez zájmu většiny poslanců také novela náhubkového zákona z pera poslanců Kateřiny Jacques, Františka Bublana (ČSSD) a Františka Laudáta (ODS). Jacques ho v úterý i dnes chtěla prosadit na program jednání, ale nepodařilo se jí to. Hlasování o zařazení poslaneckého návrhu novely dopadlo podobně jako v případě výše uvedeného návrhu vládního.