V Praze je dalajlama i ujgurská aktivistka Kadírová, Čína se bouří

Praha – Do metropole přijeli dva významní protičínští aktivisté. Tibetský duchovní vůdce dalajlama a neformální vůdkyně muslimských Ujgurů Rebíja Kadírová. Dnes a zítra se zúčastní konference o lidských právech v Asii, kterou organizuje nadace Forum 2000. Dalajlama se v Praze má setkat i se svým přítelem, bývalým prezidentem Václavem Havlem. Proti návštěvě ostře protestuje čínské velvyslanectví. Návštěva Kadírové je ale podle české diplomacie soukromá a nelze ji proto chápat jako český výraz podpory případným separatistickým tendencím autonomní oblasti Ujgurů Sin-ťiang.

Kadírová žije ve Spojených státech a stojí v čele Světového kongresu Ujgurů. Je lidskoprávní aktivistkou a byla šest let zavřená v čínské věznici. Peking ji obviňuje z rozpoutání nedávných nepokojů v metropoli Sin-ťiangu v Urumči. Kadírová obvinění kategoricky odmítá. „K tématu mír, demokracie a lidská práva v Asii má určitě co říci,“ uvedl Filip Šebek z tiskového oddělení Nadace Forum 2000.

Ministerstvo zahraničí:

0„Paní Rebíja Kadírová přijíždí do České republiky na pozvání Fora 2000. Její návštěva je soukromého charakteru a nelze ji interpretovat jako změnu naší tradiční politiky jedné Číny, to znamená ani výraz podpory případným separatistickým tendencím.“

Video Do Prahy přijedou představitelé čínského exilu
video

Do Prahy přijedou představitelé čínského exilu

Dalajlama, nositel Nobelovy ceny za mír, se do Česka vrací po necelém roce. Byl tu již několikrát, poprvé v roce 1990 na Havlovo pozvání. Oba se v Praze dosud viděli osmkrát. Do Česka přijíždí ze Slovenska, kde se ve středu setkal se zástupci slovenských opozičních stran. Vysvětloval jim své snahy o širší autonomii Tibetu.

Čína varuje před zhoršením vzájemných vztahů

Návštěva hned dvou neformálních lídrů separatistických regionů ale čínské diplomaty mimořádně pobouřila. Oba představitelé exilu se spolu dosud setkali jen dvakrát, a to navíc jen krátce. Čínské velvyslanectví proto tvrdě protestovalo na ministerstvu zahraničních věcí. Návštěva Kádírové podle Číny jen přispěje k podpoře ujgurského separatismu a k překrucování faktů. „Rozhodně proti její návštěvě protestujeme a česká strana si musí jasně uvědomit, že tím může zhoršit naše vzájemné vztahy,“ reagoval mluvčí čínské ambasády Čchen Ťia-Ťun.

Zahajovací tiskové konference Fora 2000 se zúčastnila i redaktorka čínské státní televize, která dalajlamovi vyčetla, že ačkoliv se považuje za duchovního vůdce, setkává se v Praze s politickou reprezentantkou Ujgurů Kadírovou. Dalajlama sice ujgurské nacionalisty, kteří používají militantní násilné prostředky pro prosazování svých cílů, odsoudil, zároveň ale zdůraznil, že on i Kadírová zastávají pozici nenásilného odporu vůči čínskému oklešťování kulturních práv menšin.

Dvoudenní konference se zaměří na přijímání Všeobecné deklarace lidských práv a práv menšin v Asii. Na pražské schůzce by měla vzniknout i skupina, která se na lidská práva v Asii zaměří. Mezi účastníky Fora 2000 je například bývalý ředitel mezinárodní novinářské organizace Novináři bez hranic Robert Menard nebo barmská prodemokratická aktivistka žijící v Londýně Zoya Phanová.