Účastníci závodu Diamond Race žalují radního

Plzeň - Účastníci neoficiálního závodu Diamond Race podali trestní oznámení na radního Plzeňského kraje Jiřího Stručka. Ten totiž doporučil vedení dětského domova v Plzni, aby odmítlo dar 200 tisíc korun, který chtěli organizátoři závodu domovu předat. Radní prý opakovaně prohlašoval, že je závod nelegální a vybraný dar by pouze podporoval tyto nezákonné aktivity. Stručka se k celé záležitosti nechtěl vyjadřovat.

Advokát podal trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu poškozování cizích práv a trestného činu pomluvy. „Výroky znamenaly odmítnutí daru ze strany vedení Dětského domova Domino, ačkoliv ve zdůvodnění odmítnutí byla akcentována materiální potřeba dětí, které tyto finanční prostředky potřebují,“ uvedl. Navíc se prý po výroku radního rozjela negativní kampaň jak proti akci, tak i proti jednotlivým účastníkům. Ti prý byli na internetu napadáni mnohdy vulgárním a ponižujícím způsobem.

Mluvčí Plzeňského kraje Petra Jarošová už dříve uvedla, že radní kraje Jiří Struček doporučil vedení dětského domova peníze nepřebírat. „Důvodem byla loňská zkušenost, kdy domov peníze převzal a vzápětí se na adresu jeho vedení snesla vlna nevole, že se jedná o nelegální závod a organizátoři nelegálního závodu se skrývají za dobročinné kroky,“ uvedla. Doporučení nepřijmout dar označili radní Plzeňského kraje za správné, aby děti v dětském domově nebyly škodné, rozhodli se jim v pondělí přispět na výměnu oken ve stejné výši.

Už ve středu účastníci závodu informovali, že k bavorskému ministerstvu vnitra podají stížnost kvůli postupu německé policie, která jim zadržela auta. Podle nich byl postup nezákonný. U německých soudů chtějí uplatňovat nároky na náhradu škod, jež jim údajně vznikly. Podnět podají i českému ministerstvu zahraničí k zaslání protestní nóty.

Organizátoři tvrdí, že nepořádali závod, ale sportovně charitativní akci, která prý vyjadřovala určitou formu společenské recese a jejímž hlavním účelem byla přehlídka luxusních aut pro veřejnost. Z centra Prahy směrem do Německa se majitelé drahých aut vydali minulý týden ve čtvrtek, tentýž den zadržela bavorská policie nedaleko od hranic 35 rychlých vozů. O zastavení akce rozhodla hornofalcká regionální vláda v Řeznu. Na základě toho, že auta měla startovní čísla, vyhodnotila akci jako nelegální závod a nařídila policii jízdu ukončit. Němečtí policisté vydali vozy majitelům až v neděli večer po skončení závodu.

Automobil z Diamond Race
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24