S papežem do Česka přiletí i jeho stočlenný doprovod

Vatikán - Papeže Benedikta XVI. na jeho cestě do České republiky doprovodí devětadvacetičlenná skupina složená z představitelů Vatikánu, včetně šéfa „vatikánské vlády“ Tarcisia Bertoneho, a lidí pracujících pro světové centrum katolíků. S papežem také přiletí až 70 novinářů. Z Říma do Prahy hlavu katolické církve a jeho suitu přepraví letadlo italských aerolinií.

Dvaaosmdesátiletý papež si s sebou veze například osobního lékaře a jeho asistenta, tři ceremoniáře pro liturgické obřady, dva překladatele či oficiálního fotografa. Naopak na cesty nikdy nevozí kuchaře, stravovací omezení žádná nemá, tudíž bude i tentokrát spoléhat na umění místních kuchařů. „Jí vše, ale vzhledem k věku málo,“ podotkla úřednice vatikánské samosprávy obeznámená s papežovým životem.

Vatikán rovněž potvrdil, že Benedikt XVI. stráví dvě noci v Česku v budově vatikánské diplomatické mise v Praze. „To je vlastně jeho domov. Pokud je v zemi papežská nunciatura, obvykle nocuje právě tam,“ potvrdil mluvčí státního sekretariátu Federico Lombardi.

Mozaika pro Klause

Papež při své návštěvě předá dar nejen proslulému Pražskému Jezulátku, ale do Prahy veze také pozornost pro prezidenta Václava Klause. Hlava českého státu dostane mozaiku vytvořenou známým vatikánským uměleckým ateliérem. Motiv artefaktu má být překvapením. Již nyní se ovšem v diplomatických kruzích začalo spekulovat o tom, že by mozaika mohla souviset například s motivem svatého Václava, jemuž se papež pokloní ve Staré Boleslavi.