Euro.cz: Kandidátem ODS na eurokomisaře by mohl být Vondra

Praha - Kandidátem ODS na eurokomisaře by mohl být senátor a exministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS). Hovořil o tom údajně ve středu kolem zasedání stranické výkonné rady předseda občanských demokratů Topolánek, uvedl to dnes server Euro.cz. Serveru to prozradil europoslanec ODS Edvard Kožušník, který ale nechtěl zveřejnit svůj zdroj. Informaci přitom nevyvrátil europoslanec Jan Zahradil.

„Tuto informaci vám přímo potvrdit nemohu, ale zdá se mi, že to v sobě logiku má. Pokud by byl takový návrh v budoucnu oficiálně podán, například na grémiu strany, myslím, že by se to setkalo s příznivou odezvou,“ řekl Zahradil serveru. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) zprávu nepotvrdil. Na grémiu ODS ani na výkonné radě Topolánek podle něho nic takového neřekl.

Evropská komise chce slyšet návrhy jednotlivých zemí před vrcholným summitem EU, který se koná 29. a 30. října. ČSSD stále počítá s pokračováním mandátu dosavadního eurokomisaře Vladimíra Špidly nebo s nominací neúspěšného kandidáta na úřad prezidenta Jana Švejnara. Švejnar ale koncem srpna odmítl nabídku KDU-ČSL, aby na eurokomisaře kandidoval.

Čeští politici původně počítali s tím, že dohoda na kandidátovi do Evropské komise vznikne až po říjnových předčasných volbách, na základě jejich výsledku. Čeští diplomaté již dříve upozorňovali na to, že váhání kolem eurokomisaře Česku omezuje manévrovací prostor. Úřednická vláda premiéra Jana Fischera o něm ale bez konsenzu politických stran nemůže rozhodnout.