Lídři stran se shodli na změnách v Janotově balíčku

Praha - Předsedové parlamentních stran se dnes zřejmě shodli na změnách v úsporném balíčku ministra financí Eduarda Janoty. Deficit rozpočtu by se podle změn mohl mírně zvýšit, zůstane ale pod 170 miliardami korun. Vyplývá to z vyjádření většiny politiků při odchodu z Kramářovy vily. Předseda ČSSD na tiskové konferenci po jednání prohlásil, že ČSSD ve čtvrtek při jednání o Janotově balíčku navrhne změny, které zvyšují plánovaný deficit o 8,3 miliardy, tedy na 163,6 miliardy korun. Podle Paroubkova vyjádření je pro premiéra Jana Fischera přijatelnou hranicí deficit 164 miliard. Rozpočtový výbor sněmovny dnes přijal přes kritiku levice balíček beze změn. Experti ČSSD a ODS vyčíslili schodek po zahrnutí změn do návrhu rozpočtu zhruba na 159 miliard, což by bylo asi o 4 miliardy víc, než činil deficit navržený Janotou.

Představitelé parlamentních stran se shodli na zachování politicky „citlivějších“ sociální dávek, jako jsou například rodičovské příspěvky, mateřská či porodné v původní podobě. Zástupci se shodli na kosmetických změnách balíčku, jak to nazval předseda ODS Mirek Topolánek, jehož občanští demokraté hodlají Janotův balíček po dohodnutých změnách podpořit. „Je možné, že se na základě plánované dohody schodek mírně zvýší, ale zůstane v limitu 170 miliard,“ řekl předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Oproti původnímu Janotově návrhu by měl zůstat v současné výši rodičovský příspěvek, porodné, příspěvek na péči, podpora v nezaměstnanosti či daňové slevy pro rodiny s dětmi. Výměnou za to, uvedl Jiří Paroubek, netrvá ČSSD na progresivní dani. „Jde nám o to podpořit rodiny s dětmi a nezaměstnané,“ řekl po schůzce Paroubek. Uvedl také, že ČSSD trvá na tom, aby se platy ústavních činitelů, tedy například poslanců, senátorů či soudců snížily o 20 procent. Vláda přitom navrhuje pokles pouze o čtyři procenta. Podle Paroubka by to do rozpočtu přineslo 0,3 miliardy korun.

Video Reportáž Olgy Málkové a vstup Jany Čermáková
video

Reportáž Olgy Málkové a vstup Jany Čermáková

Reportáž Olgy Málkové a vstup Jany Čermáková

U 23.09.2009

TK ČSSD k Janotově balíčku

Zbyněk Fiala a Jan Macháček v Událostech, komentářích

Diskuze zástupců parlamentních stran o rozpočtu

Podle předsedy lidovců Cyrila Svobody by se změny proti vládní předloze měly týkat rodinných dávek a sociálních služeb. Svoboda uvedl, že na čtvrtečním jednání sněmovny by měl vzniknout jeden velký pozměňovací návrh, pod který se podepíšou poslanci všech parlamentních stran.

Co obsahuje vládní balíček?

  • Obnovení progresivního zdanění u příjmů fyzických osob nad 145 tisíc korun měsíčně. Zvýšená sazba by mohla činit 23 procent.
  • Zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty ze současných 9 a 19 procent na 10 a 20 procent.
  • Zvýšení sazeb spotřební daně u benzinu a nafty, piva, lihu a tabáku.
  • Zmrazení penzí.
  • Snížení platů státních úředníků a dalších pracovníků veřejného sektoru o 4 procenta.
  • Jen poloviční navýšení plateb státu za státní pojištěnce.
  • Zhruba 12miliardová úspora v sociálních mandatorních výdajích státu.
  • Zachování současné výše sazby odvodů osob samostatně výdělečně činných na nemocenské pojištění.

Souhlas se změnami ale vyloučil zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého nebudou poslanci jeho strany hlasovat pro žádné pozměňovací návrhy. Pokud se ale výsledný návrh nebude příliš lišit od vládní předlohy, TOP 09 je ochotná ho podpořit.

Rozpočtový výbor dnes doporučil sněmovně schválit vládní protikrizový balíček. Poslanci se budou předlohou zabývat ve čtvrtek. Na jednání výboru nezazněly navzdory kritice levicových poslanců žádné pozměňovací návrhy. Členové výboru je nechali až na jednání sněmovny.

Výroky politiků:

Mirek Topolánek (ODS):

„Když říkám drobné změny, tak tím myslím opravdu v řádu miliard, nikoliv desítek miliard.“

Jiří Paroubek (ČSSD):

„Netrváme na daňové progresi… s ohledem na to, abychom dosáhli takovéhoto kompromisu. Netrváme na navýšení korporátní daně na úroveň zdanění roku 2008.“

Cyril Svoboda (KDU-ČSL):

„Je tady šance na to, že se dohoda může uzavřít.“

Vojtěch Filip (KSČM):

„Každý návrh, který bude předložen, bude vybilancován tak, aby nedošlo k většímu schodku.“

Ondřej Liška (SZ):

„Je možné, že na základě této dohody se schodek velmi mírně zvýší, ale je to, řekněme, spíše kosmetická změna.“

Miroslav Kalousek (TOP 09):

„Je to i nezbytný signál na mezinárodní finanční trhy, že jsme vůbec schopni něco racionálního učinit.“

Nad změnami v úsporném balíčku ministra Eduarda Janoty se dnes večer také sešli experti ČSSD a ODS, aby vyčíslili dopady změn v návrzích na deficit státního rozpočtu. Podle jejich propočtů by měl být schodek zhruba 159 miliard, což by bylo asi o čtyři miliardy víc, než činil deficit navržený Janotou. ČSSD však podle Janoty stále operuje ještě se změnou opatření souvisejících se šrotovným, to by znamenalo další tři miliardy navíc.