Podle auditu velké nemocnice dopady krize zvládnou

Praha - Státní nemocnice by podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové měly zvládnout ekonomickou krizi, potvrdil to prý nezávislý audit. Ten podstoupilo 15 ze zhruba dvacítky zařízení, které řídí ministerstvo zdravotnictví. Podle Juráskové nemocnice nejsou zadlužené, ale naopak mají přebytek téměř miliardu korun. „Zatímco před třemi lety byly přímo řízené nemocnice v propadu 966,7 milionu korun, nyní mají přebytek 893,7 milionu korun,“ upřesnila.

Podle Stanislava Fialy z Asociace českých a moravských nemocnic, sdružující menší a krajská zařízení, přispělo k dobrým výsledkům fakultních a velkých nemocnic to, že jim zdravotní pojišťovny lépe platí za léčení. „Nepřísluší nám hodnotit jejich hospodaření, nicméně jistě k němu mohl pomoci úhradový mechanismus poslední tři roky, který zvýhodňuje velké nemocnice,“ podotkl Fiala.   

Z nezávislé analýzy, kterou zadalo ministerstvo, podle Juráskové vyplynulo, že státní nemocnice již nejsou zadlužené podniky, ale fungující a kvalitně hospodařící instituce, které jsou připraveny odolávat ekonomické krizi. I když ministerstvo nemůže podle Juráskové zaručit, že se krize nějakým způsobem neprojeví, protože nikdo nezná dopředu její hloubku, očekává, že nemocnice krizi zvládnou.   

Z 15 hodnocených nemocnic měly podle prvního náměstka ministryně Marka Šnajdra problém se splácením dluhů starších jednoho roku pouze dvě - pražská Fakultní nemocnice Bulovka a brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny. Brněnské zařízení však už dluhy srovnalo a na Bulovce nový management spěje podle Šnajdra ke stejnému cíli.   

Šnajdr označil za úspěch především to, že i když stoupla ekonomická stabilita všech hodnocených nemocnic, neklesla dostupnost, struktura ani kvalita poskytované zdravotní péče. Také průměrné platy všech zaměstnanců rostou, uvedl.

Jedním z důležitých ukazatelů dobrého stavu nemocnic je objem investovaných prostředků na výstavbu a nákup nové zdravotnické techniky. „Zatímco v roce 2005 proinvestovaly jednotlivé přímo řízené nemocnice a zdravotnická zařízení přibližně 3,5 miliardy korun, loni to bylo již téměř 5,7 miliardy, přičemž ministerstvo podpořilo tyto investice zhruba třemi miliardami korun,“ upřesnila ministryně. 

Nemocnice U Sv. Anny
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24