„Podle letošních údajů obecně si myslíme, že došlo k celkovému poklesu znečištění,“ řekl Milan Havel z Arniky. Podle něj k tomu přispělo i pravidelné zveřejňování žebříčků Arniky na základě údajů z Integrovaného registru znečišťování (IRZ), které prý motivuje firmy omezit emise škodlivin a zlepšit tak své jméno.
Do IRZ musí vlastní data o znečištění poskytovat firmy, které vypustily větší množství vybraných chemických látek, hranici stanovuje zákon. Jako příklad Havel uvedl výrobce izolací Rockwool v Bohumíně, který byl podle údajů za rok 2007 v čele žebříčku znečišťovatelů rakovinotvornými látkami, po úpravě provozu se ale letos nedostal do první desítky. „Hříšníků podle mě ubývá, podle mě se to čistí a situace se zlepšuje,“ popsal Havel celkový trend.
Znečištění karcinogeny narostlo
Připomněl ale, že celkový pokles znečištění lze připsat především snížení emisí u největších producentů škodlivin. „Ale třeba u rakovinotvorných látek většina těch podniků emise zvýšila,“ upozornil. Za největšího znečišťovatele karcinogeny Arnika označila firmu Deza, a.s. z Valašského Meziříčí.
Sdružení také konstatovalo, že se v roce 2008 snížily emise CO2 o osm procent proti roku 2007, a to prakticky u všech největších znečišťovatelů. Jejich emise představují dvě třetiny z celkového objemu emisí CO2 v Česku. „Zatím nedokážeme z těch dat vysvětlit, zda je to dopad ekonomické krize, nebo jsou to právě použitá opatření na snižování emisí,“ řekla však zástupkyně Arniky Kateřina Hryzáková.