Dělnická strana ještě nedostala návrh na své zrušení, chce proto více času

Brno - Dělnická strana ještě neobdržela od Nejvyššího správního soudu text vládního návrhu na své rozpuštění. Chce proto požádat o prodloužení lhůty k vypracování vlastního vyjádření k návrhu. Uvedl to předseda strany Tomáš Vandas v tiskovém prohlášení. Také mluvčí Nejvyššího správního soudu potvrdil, že soud ještě nemá potvrzení o doručení návrhu straně.

Vandas napsal, že netuší, kde se nyní dokument nachází. Strana to ale považuje za záměrné zkracování lhůty potřebné k vypracování svého vyjádření pro soud. Ten stanovil, že musí Dělnická strana své vyjádření doručit do 15. listopadu. Zástupci strany teď žádají, aby dostali čas navíc, aby mohli vypracovat adekvátní návrh k tomu vládnímu, který má asi 80 stran.

Nejvyšší správní soud kvůli chybějící doručence zatím nezveřejnil text návrhu na svých webových stránkách. „Nemůžeme to udělat, dokud nemáme potvrzení o doručení Dělnické straně,“ uvedl mluvčí.

Policejní experti na extremismus řadí Dělnickou stranu a její příznivce k pravicovým radikálům. Spekuluje se o kontaktech s neonacistickým Národním odporem. O spojení Dělnické strany s neonacisty ve výroční zprávě za loňský rok hovoří i Bezpečnostní informační služba (BIS).   

Vláda navrhla zrušení Dělnické strany už jednou. Nejvyšší správní soud jí ale nevyhověl. Návrh podle soudu neobsahoval dostatek argumentů pro tak závažný zásah, jako je zrušení strany. Podle řady expertů byl návrh odbytý. Proto je druhá verze velmi podrobná a obsahuje i četné obrazové přílohy. Vládu bude u soudu zastupovat renomovaný právník Tomáš Sokol.