Průzkum ukázal, že důvěra v současnou vládu roste s tím, jak se zvyšuje vzdělání a materiální zajištění domácností dotázaných. Podle politické orientace je kabinet důvěryhodnější pro příznivce pravice. Největší podíl kladných odpovědí zaznamenal u sympatizantů stran TOP 09 a ODS, nejméně naopak u voličů KSČM.
Z členů vlády mají lidé nejpříznivější názor na premiéra Fischera, který s 83 procenty převýšil i oblibu prezidenta republiky pohybující se okolo 70 procent. Podobně vysoký podíl přízně zaznamenal podle agentury v podobné situaci v lednu 1998 premiér přechodné vlády Josef Tošovský, kterého tehdy kladně hodnotilo 85 procent lidí.
Účastníci průzkumu v září vyjádřili příznivé názory i na ostatní členy vlády. Ministr financí Eduard Janota se těší přízni 56 procent dotázaných, ministr zahraničí Jan Kohout 49 procent a ministr vnitra Martin Pecina 46 procent dotázaných. Třetina má v oblibě ministryni spravedlnosti Danielu Kovářovou, ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou a ministryni školství Miroslavu Kopicovou, podle dotazování však hodně členů vlády zůstává velké části veřejnosti neznámých.
KSČM k moci?
S vyloučením KSČM z jednání o závažných společenských otázkách souhlasí 47 procent lidí, o opaku jsou přesvědčeny více než dvě pětiny oslovených. Vstřícnější stanovisko ke komunikaci s komunisty deklarují důchodci, finančně hůře zajištění lidé a voliči KSČM a ČSSD. Vzdělanější a movitější občané častěji jednání s komunisty odmítají, uvedl průzkum. Komunistická strana by podle 65 procent lidí měla mít stejná práva a povinnosti jako ostatní politické strany. Téměř polovina Čechů přitom považuje KSČM za totalitní stranu, 55 procent lidí tvrdí, že se strana dostatečně nevypořádala se svojí minulostí. Více než třetina obyvatel v průzkumu odpověděla, že KSČM je tvořena převážně ze stalinistů a dogmatiků.
