Soud řeší ztrátu 50 milionů z pražského magistrátu

Praha - Před Městským soudem v Praze stanula skupina osmi lidí včetně magistrátního úředníka, kteří údajně na konci roku 2007 vylákali z pražského magistrátu 50 milionů korun. Všichni čelí obvinění z podvodu, který začal změnou čísla účtu na faktuře za stavební práce. Částka ve výši 50 milionů korun tak místo na účet společnosti Skanska putovala na účet společnosti Garok, odkud šly peníze na další účty. Z celkové sumy se podařilo zajistit asi 5,5 milionu korun. Obvinění se zločinu podle obžaloby dopustili jako organizovaná skupina. V případě uznání viny jim hrozí pět až 12 let vězení. Hlavní líčení bude pokračovat ve středu.

Viktor Jakoubek, který byl podle obžaloby hlavním organizátorem podvodu, se už dříve před soudem k účasti přiznal. Podle svých slov ale nebyl organizátor a byl k podvodu proti své vůli donucen. Jakoubek je od svého zadržení ve vazbě. 

Spolu s ním je obžalován i jeho dlouholetý známý Jiří Lorenc, zaměstnanec magistrátu. Ten se u soudu hájil tím, že se žádného takového jednání nedopustil. Také on a další obžalovaný Artem Kuklinsky byli ve vazbě. Kuklinsky je však v současné době ve vězení za jiný trestný čin.

Další tři obžalovaní - Vladislav Toman, Stanislav Srba a Jiří Bursa, kteří
se podle obžaloby podíleli na převodu či výběru peněz, jsou stíháni na
svobodě. Poslední dva muži z Ukrajiny - Nikolai Makhnitskyy a jeho bratr Serhiy, jsou stíháni jako uprchlí.

V posledním podobném případu byl úředník Prahy 1, který falšoval čísla účtů devět let a přišel si na 34 milionů korun, odsouzen na osm let.