Policie má opět na stole kauzu letounů Gripen

Praha - Policie bude znovu řešit kauzu údajné korupce při plánovaném nákupu švédských stíhacích letounů Jas-39 Gripen. Pokyny, co mají detektivové provést, státní zastupitelství policii předalo 16. dubna. Šetření kauzy původně dozorovalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, policie případ v minulosti dvakrát odložila. Poté, co nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká letos nařídila pokračovat v prověřování, převzalo dozor nad kauzou vrchní státní zastupitelství.

Při prvním šetření, které bylo zahájeno v roce 2002, policie dospěla k závěru, že se trestný čin stal, nenašel se ale viník. Podruhé se policisté začali případem zabývat v roce 2007, loni na podzim jej ale opět odložili. Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Renata Malinová v březnu sdělila, že při kontrole, kterou Vesecká nařídila loni v prosinci, se zjistilo, že rozhodnutí o odložení případu bylo nezákonné a předčasné. Nejvyšší státní zástupkyně tak podle mluvčí nařídila rozsáhlé doplnění dokazování - má jít hlavně o objasnění dalších finančních toků a výslechy.

„Šetřením provedeným doposud nebylo vyvráceno, že k trestnému jednání mohlo dojít. Dosavadní prověřování bylo zaměřeno pouze na dílčí část jednání zakládajícího podezření z trestného činu a nebyly ani dostatečně využity možnosti vyplývající z mezinárodní justiční spolupráce,“ uvedla v březnu Malinová.

Smlouvu o nákupu gripenů schválil v dubnu 2002 tehdejší kabinet premiéra Miloše Zemana (ČSSD). Celkový rozpočet na pořízení letounů byl tehdy vyčíslen na 60,2 miliardy korun. Návrh financování však nezískal podporu parlamentu. Po povodních v létě 2002 nová vláda ministerského předsedy Vladimíra Špidly (ČSSD) od záměru nakoupit stíhačky definitivně upustila, protože peníze byly potřeba jinde.