Ministerstvo obrany dnes patřilo pražskému povstání

Praha - Pětašedesáté výročí od pražského povstání proti nacistické okupaci si na ministerstvu obrany připomněla zhruba stovka přímých účastníků. Na území Čech začalo povstání v květnových dnech roku 1945, v Praze 5. května. Povstání předcházela ofenziva partyzánských skupin, která v dubnu už přecházela v otevřené střety. 1. května se vzbouřil Přerov, pak další místa v Čechách a na Moravě. O čtyři dny později povstala metropole a s ní celkem 37 měst a 240 obcí.

Jednoho z pamětníků Ottu Parmu zastihl květen v Hloubětíně, bylo mu tehdy 21 let. V německém lazaretu sebral s ostatními 10 pušek a společně zaútočili na místní posádku wehrmachtu. „Mělo to svůj význam, protože Němci se odsud sebrali, naložili všechno a ujeli,“ popsal pro ČT květnové události Otto Parma. Podle pamětníka ale tehdy Němci už nebojovali naplno, a kdyby prý chtěli, snadno si se skupinou mladíků bez vojenského výcviku poradili.

Ludmila Hájková pomáhala v lazaretu:

„Obíhala jsem ordinace a snažila se pro ten náš polní lazaret sehnat co nejvíce léků.“

Video Reportáž Tomáše Vlacha
video

Reportáž Tomáše Vlacha

Povstání významně přispělo ke zhroucení týlu střední skupiny německých vojsk, vyžádalo si ale víc než deset tisíc životů. Jen v Praze padlo 3 700 lidí. Ještě 8. května zaútočil wehrmacht na Prahu, téhož dne odpoledne Němci kapitulovali a povstalci jim umožnili odejít směrem k americké zóně.