Dětská klinika v Praze má díky Srdíčkovým dnům tři životně důležité přístroje

Praha – Dětská klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze má ode dneška tři nové přístroje. Občanské sdružení Život dětem dnes lékařům slavnostně předalo inkubátor, ventilátor a moderní dýchací přístroj v celkové hodnotě 1 651 174 korun, které pomohou nedonošeným novorozencům a ohroženým dětem z celé republiky.

„Nový inkubátor umožňuje provádět různé výkony a různé zásahy tak, aniž by dítě trpělo nedostatkem tepla nebo vlhkosti,“ řekl ČT vedoucí jednotky intenzivní a resuscitační péče VFN v Praze Václav Vobruba. Novinkou je pro nemocnici speciální ventilátor určený pro transporty dětí, který dosud v zařízení chyběl. Nový a šetrnější dýchací přístroj dokonce našel využití už v den slavnostního předání. Dostalo ho teprve tři hodiny staré, předčasně narozené miminko. „Má nižší porodní hmotnost, vyžaduje podporu v dýchání,“ dodal Vobruba.

Jednotka intenzivní péče už získala přístroje za 18,5 milionu

Video Reportáž Magdy Trojanové
video

Reportáž Magdy Trojanové

Jednotka intenzivní péče už za posledních pět let získala od občanského sdružení přístroje v celkové hodnotě 18 586 610 korun. Na jejich pořízení se podílela veřejnost, sponzorové a pražský magistrát. „Patří k tomu například systém ventilátorů v hodnotě sedmi milionů, systém monitorů v hodnotě pěti milionů, dále výhřevná lůžka, monitorovací technika nebo infuzní technika,“ vyjmenovala některé z darů ředitelka občanského sdružení Život dětem Anna Strnadová.

Dětskou klinikou pražské fakultní nemocnice projde ročně na 300 dětí. Na jednotku intenzivní péče přijímá jenom ty, jejichž život je v ohrožení. Velkou většinu se lékařům podaří zachránit.

Inkubátor
Inkubátor