Starosta Prahy 5 Jančík snahy o odvolání znovu ustál

Praha - Zastupitelstvo Prahy 5 dnes kontroverzního starostu Milana Jančíka (ODS) opět neodvolá. Jančíkovi odpůrci totiž neprosadili bod týkající se jeho odvolání ani na program jednání. Odvolání starosty navrhl první místostarosta Petr Horák (ODS), který po schválení programu vyjádřil naději, že snahy o starostovo odvolání budou pokračovat, dokud Milan Jančík funkci neopustí. Odvolání Jančíka podporují také někteří jeho straničtí kolegové. Opozice
chce požádat o svolání mimořádného zastupitelstva, které by se konalo
do konce měsíce. Na něm by se pak o odvolání opět pokusila.

Bod nazvaný personální změny v radě městské části navrhl také opoziční zastupitel Lukáš Budín (SZ). Ale ani jeho návrh nebyl přijat. Jančík ve středu uvedl, že nebude na podzim kandidovat do zastupitelstva městské části ani do zastupitelstva hlavního města. Podle jeho oponentů ale toto nestačí a Jančík by měl opustit i post starosty.

Jan Smetana (ČSSD), zastupitel Prahy 5:

„Můžu říct pouze svůj soukromý názor, že někteří zastupitelé byli lehce zastrašováni, aby se nedostavili.“

Video Telefonát Ziny Plchové
video

Telefonát Ziny Plchové

Telefonát Ziny Plchové

z 15:00, 10.06.2010

Reportáž Ziny Plchové

Už před hlasováním Jančík řekl, že žádné změny v koalici do konce volebního období nebudou a že koaliční dohoda je platná a závazná. „Vyzývám všechny rozumné zastupitele, aby se poslední čtyři měsíce předvolbami chovali zodpovědně. Koalice si zaslouží, aby dokončila volební období,“ řekl poté, co se nepodařilo opoziční návrhy prosadit.

Odpůrci chtějí mimořádné zastupitelstvo

Budín chce společně s dalšími zastupiteli ještě dnes podat žádost o svolání mimořádného zastupitelstva, které pak starosta bude muset svolat do 15 dnů. Zároveň předloží petici za Jančíkovo odvolání, pod kterou se podepsalo asi 1 500 lidí. Tuto petici bude muset zastupitelstvo na svůj program zařadit.

Zastupitelstvo Prahy 5 se mělo původně sejít už 20. května, starosta ale jednání několik hodin před začátkem odvolal. Důvodem byl údajně vysoký počet omluvených zastupitelů.