Anonym se domníval, že koupí obrněnců byl spáchán trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele. Upozorňoval mimo jiné na to, že součástí smlouvy na nákup vozidel je i dodávka dílenských prostředků, náhradních dílů, munice a školení, přičemž prý tyto dodávky nebyly předmětem posouzení nebo výběru, a hodnotícím kritériem tak nebyla kvalita ani cena. Státní zastupitelství postoupilo trestní oznámení antimonopolnímu úřadu, aby přezkoumal, zda ministerstvo obrany při zadání a realizaci zakázky postupovalo v souladu se zákonem.
Antimonopolní úřad pak podle HN dospěl k závěru, že rozhodnutí ministerstva obejít soutěž bylo v pořádku. „Ministerstvo má v tomto případě možnost jednat podle výjimky ze zákona o veřejných zakázkách,“ uvedl mluvčí úřadu Kristián Chalupa. „Na nákupu jsme nezjistili nic, u čeho by mohlo dojít k porušení zákona,“ řekl HN státní zástupce z Prahy 6 Ladislav Malovec. Mluvčí ministerstva obrany Lucie Kubovičová již dříve uvedla, že tendr byl zadán v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a v souladu s podmínkami EDA (Evropské obranné agentury).
Smlouvu na dodávku vozů Iveco i s logistikou a municí za více než 3,6 miliardy korun uzavřelo ministerstvo obrany loni v prosinci. Vozidla v několika verzích mají být dodána v letech 2010 až 2013.