Soud případ Kellovského neukončil, potřebuje další důkaz

Ostrava - Očekávaný rozsudek nad kontroverzním havířovským podnikatelem Petrem Kellovským dnes nepadl. Soudce si těsně před jeho vyhlášením uvědomil, že musí provést ještě jeden zásadní důkaz, který po něm požaduje Vrchní soud v Olomouci. Proces se skupinou osmi lidí, kteří podle žaloby připravovali podvod s falešnými šeky v hodnotě 850 milionů korun, bude pokračovat 25. června.

Chybějící důkaz souvisí s SMS zprávami. „Soud požaduje přečtení všech zpráv a určení toho, kdo je posílal a komu byly určeny,“ vysvětlila státní zástupkyně Emilie Hrabovčinová.

Soudce dnes navíc do spisu zařadil dokument, který mu před časem předal jeden z obžalovaných Ladislav Feranec. Listinu mu zaslal zástupce americké CIA a podle Ferance jde o důkaz ve prospěch obžalovaných. „Je to zpráva prezidenta tajných služeb, která potvrzuje, že nás nikdo nemůže obviňovat z podvodu. Jejich agenti to prověřovali. Je tam jejich zpráva, že se nemohli dopracovat k originálu, a proto nejde říct, že jde o padělek,“ doplnil Feranec.

S tím nesouhlasí žalobkyně. „Je to tvrzení obžalovaného. Nepředložil přílohu, tedy platební příkaz, který měl být předmětem zkoumání. Dál trvám na tom, že se jedná o trestný čin,“ řekla Hrabovčinová.

V roce 2004 obvinila policie Kellovského a dalších sedm lidí z přípravy podvodu s padělanými šeky neexistující americké banky. Údajně chtěli podvést švýcarskou pobočku Deutsche Bank. Kellovský při zatýkání jako jediný unikl a policisté po něm vyhlásili celostátní pátrání. Dopadli ho až po několika týdnech u přehrady Žermanice, kde se ukrýval na chatě svého známého, bývalého policisty.

Soud se táhne už roky

O rok později skupina stanula poprvé před senátem ostravského krajského soudu. Případem se soud zabýval dva roky a nakonec vynesl zprošťující rozsudek. Podle soudu nebyl spáchán trestný čin. Obžaloba navíc údajně neprokázala, že by souzení o padělání listin věděli. Podle předsedy senátu byly některé důkazy, které policie provedla, nepřijatelné. Státní zástupkyně, která pro podnikatele požadovala jedenáctiletý trest, se proti rozsudku na místě odvolala a případ se dostal před vrchní soud. Ten v roce 2007 vrátil rozsudek k novému projednání. Podle advokáta jednoho ze spoluobviněných Kellovského vrchní soud nařídil provést další rozsáhlé dokazování.