Puč na jihočeské radnici: Zastupitelstvo odvolalo primátora Thomu

České Budějovice – Primátor jihočeské metropole Juraj Thoma (ODS) končí, na mimořádném jednání ho odvolalo zastupitelstvo nejtěsnější většinou jednoho hlasu. Jeho odvolání navrhla předsedkyně kontrolního výboru zastupitelstva Eva Hajerová (ČSSD), protože prý neoprávněně odvolal tajemníka úřadu. Někteří zastupitelé označují odvolání Thomy za puč. Pro zařazení návrhu na odvolání primátora totiž hlasovalo i 13 zástupců ODS. Čtyři z nich vystoupili před hlasováním z klubu.

Thoma odvolal tajemníka magistrátu Zdeňka Řeřábka na konci dubna kvůli údajným pochybením a kvůli porušení pracovních povinností. Podle zjištění vnitřní kontroly úřadu se tajemník v posledních šesti měsících dopustil 20 porušení zákonem stanovených povinností, uvedl tehdy primátor. Mělo jít o pochybení finančního rázu a týkalo se vyplácení odměn zastupitelům.

Předseda klubu a šéf krajské ODS Martin Kuba poté Thomu vyzval, aby svolal mimořádné zastupitelstvo a na něm odvolání tajemníka vysvětlil. Závěry vnitřní kontroly úřadu prý byly údajně interpretovány nepravdivě. Někteří zastupitelé se totiž domnívají, že na části pochybení nese vinu sám odvolaný primátor Thoma.

Video Živý vstup Petra Šuleře
video

Živý vstup Petra Šuleře

Ten naznačil, že pravým důvodem jeho odvolání může být rozkol v českobudějovické ODS. Podle kuloárových informací se prý totiž uvažuje, že by Thoma mohl v podzimních komunálních volbách kandidovat za jinou stranu. Odvolaný primátor si po hlasování postekl, že na zasedání zastupitelstva neslyšel žádné závažné výtky na svou osobu.

V zastupitelstvu by mohla vzniknout nová frakce

„Klub ODS dnešním počínáním fatálně pošlapal veškeré koaliční dohody. A to je jednoznačně zodpovědnost předsedy klubu ODS Martina Kuby,“ podotkl Thoma, který dnes jako pátý člen ODS odstoupil z klubu. „Za dnešním rozhodnutím vidím naprosto zřetelně zákulisní hry, které rozhodly o tom, jak hlasování dopadne,“ dodal.   

Primátora by teď měla zastupovat první náměstkyně Iva Popelová. Stejně jako Thoma se dnes rozhodla, že vystoupí z klubu ODS, a naznačila, že by mohla v zastupitelstvu vzniknout nová politická frakce. „Zvažujeme s ostatními kolegy založení nového bloku,“ řekla Popelová.