Státní zástupkyně zrušila obvinění místostarosty Prahy 3 Šmída

Praha - Státní zástupkyně ve čtvrtek zrušila obvinění místostarosty Prahy 3 Jana Šmída (ODS) a vedoucího odboru výstavby na žižkovské radnici Karla Urbana podezřelých ze zneužití pravomoci úřední osoby. Obvinění bylo podle jejího názoru předčasné. Vyhověla tak jejich stížnostem proti usnesení o zahájení trestního stíhání. Podle policie jsou oba podezřelí z toho, že svým jednáním způsobili škodu v řádech milionů korun. Oběma hrozilo pět až 12 let vězení nebo zabavení majetku. Muži po obvinění dali své funkce k dispozici.

„Státní zástupkyně věc vrátila policii k dalšímu prověřování a obstarání dalších důkazů,“ uvedla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Trestného činu se oba muži podle policie dopustili v souvislosti se snahou radnice odkoupit od společnosti Ontario marketing s.r.o. pozemky v Malešické ulici. Úřad o ně chtěl rozšířit silnici a chodník. Firma ale nesouhlasila s nabídnutou částkou. Šmíd s Urbanem proto podle zrušeného obvinění vyhrožovali neprodloužením smlouvy, na jejímž základě bylo možné na pozemcích dočasně provozovat ubytovnu pro dělníky.

Stavební úřad nakonec smlouvu neprodloužil. Firma se ale odvolala k magistrátu, který rozhodnutí zrušil. Urban přesto podle policie na příkaz Šmída protizákonně vyzval firmu k demolici stavby. Odbor výstavby pak firmě nabídl, že povolení na ubytovnu novým rozhodnutím prodlouží, pokud bude souhlasit s prodejem pozemku. Urban policii své jednání vysvětlil strachem o ztrátu zaměstnání, pokud nevyhoví vůli svého nadřízeného. Šmíd podle policie překročil své kompetence tím, že zasahoval do pravomoci stavebního úřadu. Svým jednáním údajně mohli způsobit škodu 8,4 milionu korun.

Muži po obvinění dali své funkce k dispozici a požádali o dovolenou. Radnice oznámila, že o jejich případném odvolání bude rozhodovat až po vyřízení stížnosti. Svůj postoj zatím měnit nechce. „Vyčkáme, až orgány činné v trestním řízení uzavřou svou práci,“ řekla starostka Prahy 3 Milena Kozumplíková (ODS) s tím, že se neobává případného protahování případu, a tedy i nepřítomnosti místostarosty a vedoucího odboru výstavby. Podle mluvčího Prahy 3 Jana Sotony se případem bude pravděpodobně znovu zabývat rada městské části.

Policie případ původně vyšetřovala kvůli podezření z braní úplatku

Policie případ původně vyšetřovala kvůli podezření z braní úplatku. Zástupce Ontario marketing totiž kontaktoval Milan Sobotka, který prý za tři miliony korun sliboval zařídit potřebná povolení s tím, že má vliv na odpovědné osoby. Policie ale neprokázala, že by měl napojení na žižkovskou radnici. Sobotku v březnu zatkla a obvinila ho z podvodu.

Kancelář Karla Urbana
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24