Lehčí dopravní přestupky bez bodů, navrhují senátoři

Praha – Po několika poslaneckých pokusech o změnu systému postihů za dopravní přestupky přišla skupina senátorů s návrhem na úpravu systému trestných bodů, které se připisují řidičům při spáchání přestupků. Podle senátorů by se vůbec neměly připisovat trestné body za méně závažné přestupky – například za jízdu bez rozsvícených světel nebo za velmi malé překročení rychlostního limitu. Naopak vážná pochybení mohou být trestána tvrdším způsobem než dosud. Novelu silničního zákona dnes jednomyslně podpořil senátní dopravní výbor.

Návrh ruší bodový postih za jízdu bez rozsvícených světel, překročení rychlosti o méně než pět kilometrů v obci a deset kilometrů mimo obec a také za řízení pod vlivem alkoholu, jehož koncentrace v krvi je menší než 0,3 promile. „Není naším záměrem prolomit hladinu nula,“ upozornil ale jeden z autorů novely Jiří Nedoma (ODS).

Více trestných bodů než dosud by měli řidiči podle navržené novely dostávat, pokud nezákonným způsobem ohrozí chodce na přechodu nebo na vícepruhové vozovce vjedou do obsazeného pruhu a „vytlačí“ souběžně jedoucí vozidlo.

Novela silničního zákona znovu přináší také některé novinky, které nestihla schválit stará Poslanecká sněmovna. Na základě doporučení expertní skupiny ministerstva má novela zavést například povinnost řidiče, který přišel o řidičský průkaz a žádá o jeho vrácení, podstoupit psychologické vyšetření. Upravuje také zákaz předjíždění kamionů.

Senátoři původně v novele navrhovali zvýšení maximální hranice počtu trestných bodů z 12 na 18. Vzhledem k možnosti zrušit bodové trestání za drobnější přestupky od toho ale ustoupili.