Věci veřejné trvají na zachování valorizace důchodů

Praha - Strana Věci veřejné trvá podle svého vyjednávače Kamila Jankovského na zachování současného systému valorizace důchodů. Jankovský dnes na tiskové konferenci odmítl spekulace o tom, že rodící se koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných hodlá v příštím roce a zřejmě i v letech dalších zmrazit důchody. Expertní skupina se podle Jankovského na ničem takovém nedohodla. Rozpor zřejmě budou řešit koaliční lídři. Strana argumentuje zachováním sociálního smíru a tím, že náklady na změnu důchodového systému musí nést všichni.

Až se političtí lídři koalice dohodnou na formulaci týkající se důchodů, budou ekonomičtí experti dál jednat o skladbě rozpočtu na příští rok. Věci veřejné preferují, aby rozpočet šetřil ze dvou třetin na nákladech, z jedné třetiny chtějí šetřit na straně příjmů. „To znamená změnu některých daní,“ uvedl Jankovský. VV podle něho žádají zvýšení daně z příjmu právnických osob o jedno procento, tedy na 20 procent, a uvažují i o zdanění obratu pojišťoven. Strana měla v programu i takové body, jako je zdanění prostituce nebo daňová amnestie, ty se ale nesetkaly s podporou koaličních partnerů.

Jankovský je členem expertní skupiny ODS, TOP 09 a VV pro veřejné rozpočty. Dnes upozornil, že se chystá i zdravotní reforma. Ve chvíli, kdy by měli důchodci nést nové náklady na zdravotnictví a současně by se jim nezvedaly důchody, by byl dopad na ně velmi tvrdý, uvedl.

Končící premiér Jan Fischer a ministr vnitra Eduard Janota se podle dnešních Lidových novin odpoledne sejdou s ekonomickými experty koaličních stran a budou jednat o rozpočtových škrtech ve výši 70 až 80 miliard. Zmrazit důchody chce TOP 09, čímž by se ušetřilo 13 miliard. ODS hodlá valorizaci důchodů podle zákona zachovat.