Vedra ztěžují život pacientům i nemocničním sestrám

Praha - Extrémní vedra čím dál víc zaměstnávají lékaře, jen záchranky hlásí až o pětinu víc výjezdů než obvykle. Víc práce má také personál v nemocnicích, většina starších zdravotnických zařízení totiž nemá klimatizované pokoje, a tak sestry musejí neustále kontrolovat zejména ležící pacienty a hlídat jejich pitný režim.

Zdravotní sestry podávají v parných dnech pacientům jeden hrníček za druhým. Vše pečlivě zapíší a za několik minut opět nanovo, a to i když pacienti nemají pocit žízně. Ve starších nemocnicích totiž na pokojích často chybí klimatizace, a tak pomůže jen zatáhnout žaluzie. „Bohužel klimatizaci máme jen na ARO, operačních sálech a JIP,“ přitakává mluvčí Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Karla Havlíková.

Jediná možnost, jak pacienty ochladit, je zatemnit a průvanem větrat na chodbu. „Umožňujeme jim mít větráky na pokojích a snažíme se jim v každém případě zařídit komfort, ale je to obtížné,“ popisuje situaci staniční sestra pražské nemocnice Na Bulovce Šárka Nevečeřelová. Lidé kvůli horku neleží pod dekou, ale pod prostěradlem či pod lehkou přikrývkou. Zdravotní sestry taky ležící pacienty častěji koupou nebo je alespoň pro ochlazení během dne osvěžují vlhkými ubrousky.

Video Reportáž Markéty Hýlové
video

Reportáž Markéty Hýlové