Bavorsko uspělo ve sporu kvůli Hitlerově knize

Praha - Společnost KMa s.r.o. má z prodeje stáhnout a znehodnotit veškeré knihy Adolfa Hitlera. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Vyhověl tak žalobě, kterou na KMa podala spolková země Bavorsko kvůli údajně neoprávněným vydáním Hitlerovy knihy Mein Kampf. Autorská práva k Hitlerovu dílu totiž drží bavorské ministerstvo financí. Rozhodnutí je nepravomocné a lze se proti němu odvolat.

Žalobou proti KMa se Bavorsko domáhalo toho, aby firma stáhla z prodeje a znehodnotila výtisky knih „Adolf Hitler - Mein Kampf: očima dneška: rešerše - citace - komentáře“ a „Adolf Hitler - Druhá kniha (nepublikované pokračování Mein Kampfu) očima dneška: podle amerického vydání editora a objevitele rukopisu Gerharda L. Weinberga z roku 2003: rešerše, citace, komentáře“. Obě knihy byly na pultech řetězce Levné knihy. Dříve spadal pod KMa, pak se ale Levné knihy osamostatnily.

V obou případech jde podle právní zástupkyně Bavorska Petry Schinnenburgové o Hitlerův spis, na nějž se vztahují autorská práva. Například v prvním případě je prý kniha pouze doplněna o poznámky, které podle dřívějšího vyjádření Schinnenburgové „nemají žádný význam“. Podle Schinnenburgové jde Bavorsku o to, aby „idea Mein Kampfu nebyla na trhu“.

Video Edita Horáková ve Studiu ČT24
video

Edita Horáková ve Studiu ČT24

Bavorsko získalo autorská práva na dílo německého diktátora krátce po druhé světové válce od vítězných mocností. Jejich platnost vyprší 70 let po smrti autora, tedy v roce 2015. Jejich správou bylo pověřeno bavorské ministerstvo financí, které po celou dobu zatvrzele odmítá povolit - a to i pro vědecké účely - vydání spisu. Hitler jej sepsal v roce 1924 ve věznici, kde si odpykával trest po nezdařeném nacistickém puči v Mnichově o rok dříve.