Arcibiskup Duka požehnal policejním motorkám, jízdu si ale nevyzkoušel

Praha - Osmdesáti motorkám členů evropského policejního motorkářského srazu Blue Knights (Modří rytíři) dnes požehnal pražský arcibiskup Dominik Duka z balkonu Pražského arcibiskupství. Učinil tak proto, že ho s nimi spojuje stejný cíl - méně mrtvých na silnicích. Jízdu na motocyklu si ale Duka nevyzkoušel. „Čtyřicet let jsem na tom neseděl, asi bych to už neuměl ovládat,“ svěřil se policejním motorkářům arcibiskup, který nedávno na letecké přehlídce v Hradci Králové neváhal letět v kokpitu jednoho z vojenských proudových letadel.

Po setkání s arcibiskupem zamířili policejní motorkáři, kteří jsou od čtvrtka na setkání na Kunětické hoře, na Staroměstské náměstí. Předali tam na 30 000 korun a hračky pro děti léčící se na onkologickém oddělení motolské nemocnice. Pak „rytíři“ zanechali své stroje na náměstí a společně se vydali prohlédnout si Prahu. Kvečeru odjíždí všech osmdesát motocyklů na Kunětickou horu, kde budou až do neděle.

Blue Knights je mezinárodní policejní motorkářský klub, který byl založen v roce 1974 v USA a nyní má ve 29 zemích přes 20 000 členů. Česká pobočka vznikla v roce 2008.

Video Reportáž Daniela Takáče
video

Reportáž Daniela Takáče

Klub sdružuje policisty, kteří jsou v aktivní službě i ve výslužbě a chovají lásku k motocyklům. Velký důraz klade na charitativní činnost, věnuje se hodně postiženým dětem.

Sraz Modrých rytířů se v ČR koná poprvé a dorazily na něj posádky z Čech, Rakouska, Nizozemska, Chorvatska, Německa a Belgie. „Předáváme si své zkušenosti a řešíme problémy nejen pracovní, ale i soukromé,“ řekl prezident českého klubu Tomáš Galbavý.

Pro Blue Knights jsou charakteristické silné stroje a modré vesty s logy klubu. „Modrá barva je proto, že nosíme modré košile,“ řekl k názvu klubu Galbavý. „A jsme takoví rytíři na cestách,“ dodal.